Unkarissa on 22 viinintuotantoaluetta. Kuuluisin niistä on epäilemättä Tokaiji-Hegyalja, jonka YK:n kasvatus-, tiede- ja kulttuurijärjestö Unesco on valinnut maailmanperintölistalle.
Jo keskiajalta on peräisin sanonta: "Tokaijin viini on kuninkaitten viini ja viinien kuningas". Erityisen tunnettuja ovat alueen jälkiruokaviinit. Tokaijin viinit on monasti mainittu myös maailman kirjallisuudessa. Niitä ovat ylistäneet mm. Goethe, Rousseau, Ibsen ja Neruda.
Viininviljelyn historia Unkarissa ulottuu yli 2000 vuoden taakse, jolloin Rooman keisari ulotti valtansa Tonavalle. Kun ensimmäiset unkarilaiset heimot saapuivat nykyisille asuinsijoilleen, ne toivat mukanaan viinintekemisen taidon. Se oli opittu pitkällä vaelluksella kohdatuilta turkkilaisilta.
Kun yksityiset viinitarhat aikoinaan kansallistettiin, oli päämääränä tuottaa mahdollisimman paljon viiniä. Laadusta ei juuri pidetty lukua. Poliittisen tilanteen muututtua kehitys on kääntynyt päinvastaiseen suuntaan. Yksityistilojen viinit ovat vuosien mittaan voittaneet lukuisia merkittäviä kansainvälisiä palkintoja. Kultamitaleja on saatu mm. Bourdeauxissa, Brysselissä, Lontoossa ja New Yorkissa.
Mikä on Unkarin viinintuotannon kohtalo, kun maa liittyy Euroopan unionin jäseneksi ensi vuonna? Asiantuntijoiden mukaan maan viinintuotanto pysyy kilpailukykyisenä EU-markkinoilla. Tuontiviinien osuuden arvioidaan kasvavan vain vähän ensimmäisten jäsenyysvuosien aikana.

