Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkotulet syytä pitää etäällä rakennuksista

Julkaistu 07.10.2003 18:44

Ulkotulia on syytä polttaa riittävän etäällä rakennuksista, Kuusamon kaupungin palotarkastaja Pekka Määttä muistuttaa. Iltojen pimetessä ulkotulien käyttö yleistyy, ja vaarana on, että nämä tunnelman tuojat sytyttävät tulipaloja.

-Jos ulkotulia poltetaan, ne olisi hyvä laittaa telineisiin riittävän kauaksi rakennuksista. Niitä ei missään nimessä saa sijoittaa terassille tai rakennusten seinänvierustoille, Määttä opastaa.

Ulkotuli saattaa loppuvaiheessa roihauttaa niin sanotun allaspalon, kun koko rasva syttyy kokonaan palamaan. Määttä muistuttaakin, että mitään tulta ei saa koskaan jättää valvomatta ja että ulkotuli saadaan parhaiten sammutettua tukahduttamalla.

Viimeisin läheltä piti -tapaus sattui Kuusamon Rukalla viime viikonvaihteessa. Määtän mukaan kahdeksan nuoren seurue oli jättänyt foliotulet palamaan yöksi kelorakenteisen rivitalon ulkoterassille, josta tuuli oli ilmeisesti lennättänyt ne seinän viereen.

Parikymppiset nuoret heräsivät tulen rätinään, joten he pelastuivat täpärästi liekkien keskeltä. Nuorten vuokraama huoneisto tuhoutui palossa täysin. Rakennuksen kaksi muuta tyhjillään ollutta huoneistoa kärsivät huomattavia palovahinkoja.

-Onneksi heräsivät. Kun palo lähtee terassilta ja sytyttää ulkoseinän palamaan, sisällä olevat palovaroittimet eivät hälytä, Määttä toteaa.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Tässä on taatusti yksinkertaisin tapa poistaa avokadon kiviKatariina Räikkösen Linnan juhlien asussa oli tärkeä viesti – tunnistitko?Miehet eivät kuuntele? Tutkimus: Kissat joutuvat maukumaan miehille enemmän kuin naisilleNäitä tuttuja valmisruokia suomalainen suosii joulupöydässä – pakastepitsojenkin menekki kasvaa pyhinäKuitulisiin liittyy harhakäsitys – Hanna Partanen muistuttaa: "Ei todellakaan valitettavasti niin ole"Työpaikka, parisuhde ja terveys – Juho-Pekka menetti kaiken lyhyessä ajassa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 14:37
    Ruokaniksit

    Tässä on taatusti yksinkertaisin tapa poistaa avokadon kivi

  • 14:13
    Vammaiset

    Katariina Räikkösen Linnan juhlien asussa oli tärkeä viesti – tunnistitko?

  • 12:17
    Kissat

    Miehet eivät kuuntele? Tutkimus: Kissat joutuvat maukumaan miehille enemmän kuin naisille

  • 11:30
    Jouluruoka

    Näitä tuttuja valmisruokia suomalainen suosii joulupöydässä – pakastepitsojenkin menekki kasvaa pyhinä

  • 08:41
    Ravitsemus

    Kuitulisiin liittyy harhakäsitys – Hanna Partanen muistuttaa: "Ei todellakaan valitettavasti niin ole"