Ulkonäkö auttaa eteenpäin uralla – jos olet mies
Yleisen myytin mukaan kauniilla naisilla on työelämässä helpompaa. Sijoittajat kuitenkin suosivat miehiä – varsinkin komeita miehiä.
Yleisen myytin mukaan kauniilla naisilla on työelämässä helpompaa. Totuus on kuitenkin toinen: Harvardin yliopiston tekemän selvityksen mukaan ulkonäöstä on erityistä hyötyä miehille!
Selvityksen mukaan sijoittajat panostivat hankkeeseen todennäköisemmin, jos hankkeen esitteli heille komea mies. Kauniit naiset eivät sen sijaan vakuuttaneet sijoittajia yhtään sen enempää kuin vähemmän laitetut naiset, kertoo Telegraph-lehti.
Selvitystä varten 60 kokenutta sijoittajaa katsoi 90 videoesitystä, joissa yrittäjät esittelevät ideoitaan. Esittelijöille annettiin arvosana, ja heidän ulkonäköään kommentoitiin. Toisessa tutkimuksessa sijoittajat pelkästään kuuntelivat miesten tai naisten myyntipuheita.
Hyvännäköiset miehet vakuuttivat sijoittajan 36 prosenttia todennäköisemmin kuin vähemmän puunatut miehet.
Ulkonäkö ei ole ainoa, asia, joka on miesten puolella. Sijoittajat suosivat miehiä, vaikka heidän esityksensä sisältö olisi täysin sama naisten esitelmän sisällön kanssa. Naisia ei myöskään oteta yhtä vakavasti kuin miehiä.
Selvitys julkaistiin Proceedings of the National Academy of Sciences -lehdessä.
Lue myös:
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
23:49
Wagner-pomo Prigozhin raivoaa Venäjän puolustusministeriölle Moskovan väitetyistä drone-iskuista – MTV seuraa sotaa
-
23:04
Ihminen löytyi kuolleena järvestä Nurmeksessa
-
22:59
Nämä kesätyöntekijät työskentelevät ruokapalkalla – Salmensuun tilan lehmät toimivat maisema-apulaisina
-
22:48
Putin: Ukraina yrittää pelotella venäläisiä lennokki-iskuilla – "Presidentin työpäivä alkoi aikaisin"
-
22:22
Venäjä sulkee Suomen toimipisteet Murmanskissa ja Petroskoissa – suurlähettiläs kutsuttiin puhutteluun
-
22:06
Amazon-verkkokaupan perustaja Jeff Bezos ja Lauren Sánchez juhlivat kihlaustaan huippukalliilla viinillä
-
22:01
Jan Vapaavuori ottaa kantaa venäläisten olympiajatkoon: "Ehdot niin tiukat ettei Venäjä halua itsekään osallistua"
-
21:59
Z-symbolit vilahtelevat Kosovossa: Venäjä seuraa tyytyväisenä tapahtumia, jotka voivat näyttäytyä EU:n epäonnistumisena
-
21:26
Humalaisen isän pahoinpitelemät 7- ja 9-vuotiaat pakenivat rappuun ja soittivat hätänumeroon – isän mukaan koko juttu oli huuhaata ja poliisit rasisteja
-
21:16
F1-asiantuntijialta tyly viesti Monacossa flopanneelle Sergio Perezille – vertasi omaan kokemukseensa Mika Häkkisen kanssa
-
21:02
Johnny Deppin nilkka murtui – joutuu siirtämään musiikkikokoonpanonsa kolmea kiertuepäivää
-
20:58
Emil Ruusuvuori venyi trillerin voittoon Ranskan avoimissa!
-
20:57
Yhdysvaltain ulkoministeri Blinken: "Uskon Ruotsin olevan Naton jäsen lähiviikkoina"
-
20:21
Ruoka, asuntolaina, auto vaihtoon – näillä keinoilla Johannan kahdeksanhenkinen perhe säästi menoistaan hintojen noustua
-
20:17
Ruotsalaisen Wilman ohje ei mennyt perille – tatuoija kämmäsi nolosti
-
20:05
Daniil Medvedevin karu putki jatkuu Ranskan avoimissa – karsija kyykytti venäläispelaajaa
-
20:05
Suomalaislahjakkuus tähyää vielä yhtä mestaruutta nuorten arvokisoista
-
20:00
Salkkarit-hahmo raivostuu kumppanilleen: "Saisinko edes joskus päättää itse"
-
19:47
Satakunnan Kansa: Kuusikymppistä lääkäriä epäillään lapsikaappauksesta
-
19:40
Jarmo Kekäläisellä yksi vaihtoehto vähemmän – lähde: Juuse Saroksen NHL-seura vaihtaa päävalmentajaa
-
Lataa lisää