Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeriön konsulipäällikkö: Suomeen voi jäädä vielä joitain tuhansia venäläisiä, vaikka heidän viisuminsa umpeutuvat

2:18Raja sulkeutui venäläisiltä turisteilta puolilta öin – tältä Vaalimaan raja-asemalla näyttää nytVideo: Tällainen tilanne Vaalimaan rajalla oli perjantaiaamuna, kun se oli sulkeutunut venäläisiltä turisteilta.
Julkaistu 30.09.2022 11:48

MTV UUTISET – STT

Suomeen voi jäädä vielä joitain tuhansia venäläisiä oleskelemaan vielä sen jälkeen, kun heidän turistiviisuminsa menevät umpeen, arvioi ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner. Tanner painottaa kuitenkin, että kyseessä on arvio.

Viisumin umpeuduttua Venäjän kansalaisen pitäisi Tannerin mukaan olla yhteydessä Suomen viranomaisiin, jos tämä haluaa jostain muusta syystä jäädä vielä maahan. Muussa tapauksessa maassa oleskelulle ei ole enää lupaa.

Suomi päätti rajoittaa venäläisten maahanpääsyä Suomeen. Viime yönä voimaan astuneella muutoksella pyritään lopettamaan Venäjän kansalaisten matkustaminen turistiviisumeilla Suomeen ja muihin maihin.

Lue myös: Suomessa asuva Anastasia kertoo, miltä kotimaan käymä sota tuntuu: "Syyllisyyden tunne oli sisälläni"

Lisää aiheesta:

Mitä tapahtuu venäläisten turistiviisumeille? Hallitus antaa asiasta periaatepäätöksenMTV Uutisten tiedot: Venäläisten maahantuloa voitaisiin rajoittaa todennäköisesti aikaisintaan perjantainaVenäläisten viisumien saantia rajataan tästä päivästä alkaen – tätä se käytännössä tarkoittaaVenäläisten viisumit esillä hallituksen neuvottelussa – Venäjältä noin tuhat viisumihakemusta päivässäViron hallitus rajoittaa venäläisten maahantuloaHS: Niinistö aikoo ottaa venäläisten viisumit puheeksi hallituksen kanssa
Ukrainan sotaVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä