Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulko-ovien tiivistäminen

Julkaistu 07.12.2007 16:29(Päivitetty 07.12.2007 17:13)

Ovien ja ikkunoiden huono tiivistys on helposti havaittavissa varsinkin talvisaikaan, kun laittaa käden lähelle puitteiden reunaa. Veto tuntuu ikävältä ja maksaa selvää rahaa energianhukan muodossa.

Ensimmäiseksi ei suinkaan kannata marssia kauppaan hankkimaan uutta ovea. Vanhojen kunnon tiivistenauhojen lisäksi on nykyään saatavissa myös erityistä tiivistelistaa, jonka kapeaan kylkeen on kiinnitetty valmiiksi joustava kumitiiviste. Niitä on saatavissa paria eri leveyttä - kuvissa näkyy leveämpi malli, joka soveltuu erityisesti oviin - ja niiden avulla tiivistäminen käy yhtä helposti kuin nauhalla.

Listat kiinnitetään puitteisiin oven puolelle joko pusku- tai jiirisaumaan siten, että ovilehti painaa sulkeutuessaan tiivisteen noin puoliksi sisään. Kätevin työjärjestys on kiinnittää ensimmäiseksi ylälista, sitten kynnyskappale (tuoteperheeseen kuuluu erilaisia kynnyslistamalleja) ja lopuksi pystysivut. Listoja kiinnitettäessä katsotaan, että ovi on varmasti kunnolla kiinni.

Listaa katkaistaessa kannattaa vetää tiivistekumi tilapäisesti pois urastaan katkaisukohtaan saakka, sahata lista ensin poikki ja katkaista tiiviste sen jälkeen saksilla. Muuten sahan terä saattaa repiä kumia ikävästi ja katkaista sen aivan väärästä kohdasta.

Lisätietoja:
Binja-Puu Ky,www.binjasystem.com

(JKA 7.12.2007)

Lisää aiheesta:

Synnytyksen jälkeisestä ajasta liikkuu paljon väärää tietoa – "Ei oikeasti auta"Asiakkaat keksivät kieron keinon hyödyntää punalapputarjouksia – näin kommentoivat Lidl, K- ja S-ryhmäRajuksi povattu RSV-epidemia kuormittaa sairaaloita – "Voi olla iäkkäillä potilailla influenssaa pahempi"Tutkijat selvittivät, miten todennäköisimmin voitat kivi, paperi, sakset -pelinÄlypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:12
    Synnytys

    Synnytyksen jälkeisestä ajasta liikkuu paljon väärää tietoa – "Ei oikeasti auta"

  • 08:44
    Ruokakauppa

    Asiakkaat keksivät kieron keinon hyödyntää punalapputarjouksia – näin kommentoivat Lidl, K- ja S-ryhmä

  • 06:51
    Tartuntataudit

    Rajuksi povattu RSV-epidemia kuormittaa sairaaloita – "Voi olla iäkkäillä potilailla influenssaa pahempi"

  • Eilen19:59
    Vapaa-aika

    Tutkijat selvittivät, miten todennäköisimmin voitat kivi, paperi, sakset -pelin

  • Eilen17:33
    Aivoterveys

    Älypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"