Ukrainassa kolme ihmistä on kuollut ja toistakymmentä haavoittunut Venäjän yöllisissä iskuissa, paikallisviranomaiset kertovat.
Odessassa yksi ihminen kuoli ja useita haavoittui asuinrakennuksiin ja synnytyssairaalaan kohdistuneissa iskuissa, kertoo paikallinen sotilashallinto. Haavoittuneiden joukossa on yksi lapsi.
Sairaalan katto, kerrostaloja ja asuintaloja vaurioitui iskuissa.
Kryvyi Rihissä kaksi ihmistä kuoli ja kaksi muuta haavoittui teollisuusyritykseen kohdistuneessa iskussa.
Ukraina iski tiettävästi Flamingo-ohjuksella
Ukrainalaislehti Kyiv Independent kertoo Ukrainan tiettävästi käyttäneen pitkän kantaman Flamingo-risteilyohjusta ja iskeneen lauantaiaamuna räjähdetuotantolaitokseen Samaran alueella Venäjällä.
Paikallisten asukkaiden sosiaaliseen mediaan jakamat kuvat ja videot näyttävät suuren tulipallon säteilevän tuotantolaitokselta. Venäläisen Telegram-kanavan jakamassa kuvassa FP-5 Flamingo-risteilyohjus näyttää lähestyvän laitosta.
