Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukraina: Venäjä jatkanut lennokki- ja ohjusiskuja

1:09Ukrainalaiset villieläimet kärsivät Venäjän ohjusiskuistaIhmisten lisäksi myös villieläimet Ukrainassa kärsivät Venäjän ohjusiskuista
Julkaistu 31.01.2024 13:13

MTV UUTISET – STT – AFP

Ukrainan mukaan Venäjä jatkoi viime yön aikana lennokki- ja ohjusiskuja Ukrainaan. 

Itä-Ukrainassa Donetskin alueella sijaitsevan Horlivkan kaupungin Venäjä-mielinen pormestari Ivan Prihodko puolestaan sanoi viestipalvelu Telegramissa, että ainakin kaksi siviiliä kuoli ja yksi haavoittui Ukrainan lennokki-iskussa.

Donetsk on yksi niistä alueista, jotka Venäjä on väittänyt liittäneensä itseensä, vaikka alue ei ole kokonaan Venäjän hallussa.

Ukrainan ilmavoimat kertoi Venäjän laukaisseen 20 iranilaisvalmisteista taistelulennokkia sekä kolme ballistista ohjusta. Ilmavoimien mukaan lähinnä rintaman etelä- ja itäosissa sijaitsevat ilmapuolustusjärjestelmät kuitenkin torjuivat yli kymmenen lennokeista.

Lue myös: Venäläismedia: Pietarin yllä havaittiin drone – ammuttiin alas

Harkovan alueen poliisi sanoi, että asuintaloja ja supermarketti vaurioitui iskuissa, jossa haavoittui kolme ihmistä. Viranomaiset kertoivat yhden ihmisen haavoittuneen myös Mykolaivin eteläosassa.

Venäjän ilmapuolustusjärjestelmät tuhosivat ukrainalaisen lennokin Pihkovan alueen yllä, sanoi Venäjän puolustusministeriö verkkosivuillaan julkaistussa lausunnossa.

Ukraina tavoittelee ilmatilansa herruutta

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on sanonut, että Ukrainan ensisijaisena tavoitteena on saada sen ilmatila hallintaan tänä vuonna, jotta se voisi edetä rintamalla.

Myös maan ulkoministeri Dmytro Kuleba korosti aikaisemmin tässä kuussa Davosin talousfoorumin puheessaan, että Ukrainan keskeisiin tavoitteisiin kuluvan vuoden aikana kuuluu ilmaherruuden saavuttaminen Ukrainassa.

Venäjä on tehnyt Ukrainaan jatkuvia ilmaiskuja lähes kahden vuoden ajan. Ukraina on vedonnut länsiliittolaisiaan avustamaan maata sen puolustusjärjestelmän vahvistamisessa.

Lisää aiheesta:

Venäjä iski Ukrainaan yli 500 droonilla – Zelenskyiltä kipakka kommenttiVenäjä laukaisi yöllä Ukrainaan liki 500 lennokkiaVenäjän mukaan Ukraina yritti suurta lennokkihyökkäystä MoskovaanUkraina esittää kovia väitteitä "massiivisen" drone-hyökkäyksen aiheuttamista tuhoista VenäjälläPutin: Venäjällä ei aikeita vallata Harkovan kaupunkiaUkrainan armeija: Venäjä on hidastanut hyökkäystään – uusia syytöksiä ohjusiskuista asuinrakennuksiin
Ukrainan sotaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen22:07
    Rauhantunnustelut

    Ukrainan rauha kaukana: "Voi olla että sotilaallista ratkaisua tarvitaan – mitkä turvatakuut Venäjä hyväksyisi?"

  • Eilen17:08
    EU

    Komissaarilta varoitus: Venäjä voi olla valmis hyökkäämään Eurooppaan lähivuosina

  • Eilen15:53
    Petteri Orpo

    Orpo: Venäjä ei halua rauhaa – Suomi on uhan etulinjassa

  • Eilen15:08
    Venäjä

    Venäjä kertoo ottaneensa uuden kaupungin haltuun

  • Eilen14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"