Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

TV-Talon pystytys

JKA 14.9.2007
JKA 14.9.2007MTV3
Julkaistu 14.09.2007 09:10
(Päivitetty 14.09.2007 09:11)

Seinäelementit kiinnitetään perustuksiin alaohjauspuun avulla. Sen alla on kapillaarikatkona bitumihuopa ja lisäksi solumuovi, joka tiivistää alaohjaspuun ja perustuksen välin sellaiseksi, ettei sieltä pääse tuulemaan sisälle.

JKA 14.9.2007Alaohjauspuu (JKA 14.9.2007)MTV3

Alaohjauspuu on ulkosyrjältään hiukan viisto. Sen avulla elementti ohjautuu laskettaessa helposti oikealle paikalleen, kun sisäverhouslevy ja tuulensuojalevynä oleva vaneri kiilaavat itsensä sen molemmin puolin.

Seinäelementit eivät juuri poikkea rakenteeltaan tavallisista puurakenteisista elementeistä lukuun ottamatta sitä, että tuulensuojana on käytetty 12 mm paksuista vaneria. Vaneria käytetään, koska talo tullaan rappaamaan.

JKA 14.9.2007

Vaneriin on kiinnitetty liimaamalla ja mekaanisin kiinnityksin 70 mm paksuinen lamellivilla, jonka kuidun suunta on sisältä ulospäin. Tällä saavutetaan hyvä vetolujuus ja luja alusta silikaattirappaukselle.

Talon tulee viisi isokokoista, rakenteeltaan varsin mielenkiintoista kattoelementtiä. Niiden kokoaminen tapahtuu tehtaalla kolmessa vaiheessa: ensin kootaan kehikko, tuetaan ristikot toisiinsa ja ammutaan alapintaan vahvuudeltaan 30 mm harvalaudoitus. Tällaisten lautojen käyttämisessä on sellainen ajatus, että kun katto myöhemmin levytetään, pitkätkään kipsilevyruuvit eivät yletä puhkaisemaan lautojen toisella puolella olevaa höyrynsulkumuovia.

JKA 14.9.2007

Toisessa vaiheessa vahvistetaan vinotuennat ja kiinnitetään tukevat nostolenkit elementtien kuljetusta ja asennusta varten. Elementteihin asennetaan eristevilla ja valmiiksi kootut ilmanvaihtoputket. Putkien kokoaminenhan sujuu pöydällä paljon helpommin kuin työmaalla ja samalla ne saadaan eristettyä parhaalla mahdollisella tavalla.

JKA 14.9.2007

Tavallisesti kattoelementteihin pannaan valmiiksi 300 mm villaa. Tässä tapauksessa sitä laitetaan kuitenkin vain 100 mm, loppu jää puhallettavaksi työmaalla.

Viimeiseksi kattoelementteihin asennetaan aluskate ja ruoteet. Otsalaudat ja räystäänaluslaudat ovat pintamaalausta vaille valmiit, samoin tuulenohjaus- ja tuulensuojalevyt kattotuolien välissä.

JKA 14.9.2007

Talon mallista, kerrosluvusta ja koosta riippuen lämmöt saadaan päälle päivässä tai kahdessa. Tällä valmistusmenetelmällä on myös suuri vaikutus työturvallisuuden lisääjänä. On aivan eri asia koota kattoelementtejä lattiatasossa tehtaassa, kuin keikkua korkeuksissa työmaalla. Ja asioita voidaan parantaa vielä tästäkin, lupaa Pasi Jussila (PP Elementtirakenne Oy).

"Jatkossa on tarkoitus saada vesikate, kattoturvatuotteet ja rännit jo tehtaalla asennettuna mukaan toimitukseen. Edut kasvavat entisestään: työturvallisuus paranee ja työmaalla suoritettavat tehtävät nopeutuvat ja nopeuttavat siten koko rakennusprosessia. Laatu paranee, kun toiminta työmaalla muuttuu nopeammaksi ja järkevämmäksi. Saadaan aikaan terveempiä taloja", Jussila kertoo.

Lisätietoja: PP Elementtirakenne Oy, Ylihärmä: www.pohjankoti.com

(JKA 14.9.2007)

Lisää aiheesta:

Älä hypi enää tällä hyppynarulla – Tukesilta varoitusKolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!Miten kumppanin pornon katseluun tulisi suhtautua? "Voitaisiin nähdä enemmän mahdollisuutena"Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremminEliniän kasvu hidastuu – ennusteet satavuotiaaksi elämisestä uusiksi
Lifestyle
JKA 14.9.2007
MTV3
JKA 14.9.2007
MTV3
JKA 14.9.2007
MTV3
JKA 14.9.2007
MTV3

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 09:15
    Takaisinvedot

    Älä hypi enää tällä hyppynarulla – Tukesilta varoitus

  • 08:19
    Koirat

    Kolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"

  • 07:46
    Ruoka

    Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!

  • 06:31
    Nettiporno

    Miten kumppanin pornon katseluun tulisi suhtautua? "Voitaisiin nähdä enemmän mahdollisuutena"

  • Eilen19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin