Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuula Haatainen ei asetu SDP:n puheenjohtajaehdokkaaksi

Tuula Haatainen.
Tuula Haatainen.Lehtikuva
Julkaistu 28.11.2016 12:51(Päivitetty 28.11.2016 13:22)

MTV UUTISET - STT

Kansanedustaja Tuula Haatainen ei asetu SDP:n puheenjohtajaehdokkaaksi. Haatainen kertoo tiedotteessa, että häntä on kysytty asettumaan SDP:n puheenjohtajaehdokkaaksi ja vedottu siihen, että hänen kokemuksensa haluttaisiin käyttöön puolueen johdossa. Hän sanoo pohtineensa asiaa vakavasti ja käyneensä keskusteluita lähipiirinsä kanssa.

– Harkinnan jälkeen olen päätynyt siihen, että en tässä tilanteessa lähde puheenjohtajaehdokkaaksi. Haluan keskittyä eduskuntatyöhön, jossa sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtajuus vaatii nyt ja tulevana keväänä erityisesti soten osalta täyden työpanokseni.

Haataisen mukaan SDP:n on oltava rakentava yhteiskunnallinen liike, joka tarjoaa ihmisille uskottavan näkymän kestävästä ja oikeudenmukaisesta tulevaisuudesta.

– Tämän päivän ongelmat ovat globaaleja ja niiden ratkaisemiseksi tarvitaan tiivistä kansainvälistä yhteistyötä. SDP:n on toimittava tulevaisuuden rohkeana uudistajana ja vastustettava sisäänpäin kääntymistä sekä populistista kiihkoilua, Haatainen sanoo.

Hän haluaa, että SDP lähtee puoluekokouksesta vahvana ja voitontahtoisena kunnallisvaaleihin puolustamaan tavallisten ihmisten hyvän elämän edellytyksiä. 

Tuppuraisen kiinnostus lisääntynyt 

SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppurainen sanoo STT:lle, että viime aikojen tapahtumat ovat lisänneet hänen kiinnostustaan puheenjohtajakysymykseen. Tuppurainen ei kuitenkaan aio ratkaista asiaa taktisin perustein.

Tuppurainen kertoo, että hänellä on näkemyksiä muun muassa ihmisoikeuskysymyksistä ja Eurooppa-politiikasta. Hän haluaa tietää, onko näille näkemyksille kysyntää puolueessa. Hän kertoo harkitsevansa puheenjohtaja-asiaa ja kuulostelevansa, millaista tukea puoluekokousedustajien keskuudessa on.

SDP:n nykyinen puheenjohtaja Antti Rinne kertoi puoluevaltuuston kokouksessa toissa viikolla, että hän on käytettävissä jatkamaan puolueen johdossa. Rinteen todennäköisimpänä haastajana pidetty kertoi viikonloppuna, että ei lähde puoluejohtajakilpailuun. Lindtman kertoi päätöksestään Iltalehden haastattelussa.

Antti Lindtman

Lisää aiheesta:

Jutta Urpilaisesta SDP:n presidenttiehdokas: "Haluan palvella koko Suomea, ketään ei jätetä"Pääministerikilvan ehdokkaat hupenevat: Varapuhemies Haatainen ei hae pääministerin tehtäväänLännen Media: Tuppurainen lähtee SDP:n puheenjohtajakisaanHarakka haluaisi haastaa hallituksen politiikan - "Suomen linja pitää kirkastaa"Rinteelle ei heti ilmaantunut haastajia – Haatainen ja Tuppurainen harkitsevatDemokraatti: Antti Rinne ei ole vielä päättänyt jatkohaluistaan SDP:n johdossa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • 20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • 20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • 19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"