Tuomas Enbuske: Nykyvanhemmat hurskastelijoita ja itsensäkorostajia
Toimittaja Tuomas Enbuske kirjoittaa tuoreessa Vauva-lehden kolumnissaan, että nykyvanhemmista löytyy runsain mitoin itsensä korostajia, jotka paheksuvat toisia syystä jos toisestakin korostaakseen omaa hienouttaan.
Toimittaja Tuomas Enbuske sivaltaa nykyvanhempia tuoreessa Vauva-lehden kolumnissaan. Hänen mukaansa suomalaisista vanhemmista löytyy runsain määrin itseään korostavia hurskastelijoita ja toisten paheksujia.
– Kun kertoo kaikille, kuinka paljosta on luopunut oman lapsensa takia, voi osoittaa ympäristölle oman hienoutensa. Jos ei ole itse pystynyt tekemään merkittävää uraa, voi paheksua toisia “urakeskeisiä” vanhempia. Oikeasti monet tällaiset paheksujat vaihtaisivat laatuajan lastensa kanssa silmänräpäyksessä hyväpalkkaiseen duuniin, jos sellaista vain olisi tarjolla, Enbuske kirjoittaa kolumnissaan.
Alkoholi hurskastelijan suosikkiaihe?
Enbusken mukaan esimerkiksi alkoholinkäyttö, tupakoimattomuus ja työstä pois jättäytyminen ovat loistavia keinoja korostaa omaa paremmuuttaan.
– Tuttavani näki oluttölkin kädessäni, kun olin juuri saanut lapseni nukkumaan. Hän oli kauhuissaan. ”Kun me saimme lapsen, emme käyttäneet alkoholia puolisoni kanssa kolmeen vuoteen. Silloin ehti olla paremmin lapsen kanssa”. No onneksi olkoon vaan. Mitali tulee postissa. Enbuske sivaltaa kolumnissaan.
Etenkin alkoholinkäyttö on Enbusken mukaan hurskastelijoiden suosikkiaihe.
– Lasten sanotaan saavan huono esimerkin vanhemmiltaan. Varmasti näin onkin, mutta esimerkiksi omat vanhempani eivät käyttäneet lainkaan alkoholia kun olin pieni. En ole koskaan nähnyt äitiäni juovuksissa. Siitä huolimatta minusta tuli neuroottinen ja puolialkoholisoitunut toimittaja. Mistä ihmeestä se sitten tuli minuun?, Enbuske kysyy Vauva-lehden kolumnissa.
(MTV3)
Uusimmat
-
20:02
Kiistelty lumenajo mereen jatkuu Helsingissä: "Kyllä tämä on vähän nolo juttu"
-
20:01
Virkaanastujaiset lähenevät, mutta juhlahumua Washingtonissa ei ole: Mitä Trumpilta voidaan vielä odottaa?
-
20:00
Salkkarit-hahmo pyytää rakkaansa kättä – vastaanotto on hyytävä: "Leikkaan sun munas irti!"
-
19:58
Ässien tuore vahvistus säväytti heti – näin syntyi NHL:ssäkin meritoituneen puolustajan ensimmäinen SM-liigamaali
-
19:57
TPS hankki Nuorten Leijonien MM-pronssimaalivahdin
-
19:55
Naisen tekemä spagetti bolognese sai täystyrmäyksen – nähtyäsi kuvan ymmärrät, miksi
-
19:53
Lähes 400 lääkkeen saatavuudessa häiriöitä – osaa joutuu odottamaan yli vuoden
-
19:47
THL myöntää: Turun koronarokotemääriä koskevissa laskuissa virhe – koko Suomen rokotemäärät tarkistetaan
-
19:42
Tutkijat: Trump jakoi Yhdysvaltoja, mutta samoin tekivät demokraatit – "He ovat lakanneet suvaitsemasta arvokonservatiivisuutta"
-
19:41
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Kuopiossa koronakaaos – Pirkanmaalla puolet tartunnoista baareista ja ulkomailta
-
19:37
NHL:n suomalaiskohtaaminen peruttu koronatapauksen takia
-
19:22
Valta vaihtuu, mutta miten käy kun Trump karkaa ydinasesalkkunsa kanssa Floridaan? "Jalkapallo" vaihtaa omistajaa poikkeuksellisella tavalla
-
19:22
Hurja töötti! Tapparan Ben Blood jyräsi JYP-lupaus Brad Lambertin tylysti jäihin
-
19:20
Kasperi Kapanen pääsee irti – debytoi Pittsburgh Penguinsin väreissä idän huippuottelussa
-
19:15
Fox News sekoitti nuoren miehen murhan salaliittoteorioihin ja maksoi perheelle miljoonakorvaukset: Yksi Trumpin ajan suurimmista valheista piti kuitenkin salata vaalien yli
-
19:12
Kärppien 18-vuotias huippulupaus maalasi näyttävästi
-
19:04
Tuleva sosiaali- ja terveysministeri arvioi: Edessä ovat koronan kannalta kriittiset viikot – uudet rajoitukset todennäköisiä uuden virusmuunnoksen vuoksi
-
19:04
"Matti" ja "Teppo" hauskuuttivat Putouksen Kuutamolla-sketsissä – lopuksi jopa kameramiehet innostuivat tanssimaan
-
19:03
Puolustusministeri Kaikkonen ihmettelee: Miksi Suomessa aina yllätytään "meille pahaa tahtovista toimijoista"?
-
19:01
Eriskummallinen tapaus Japanissa: Mies kärsi jalkakivuista kuukausia – kipujen yllättävä syy paljastui juuri ennen leikkausta
-
Lataa lisää