Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulli: Yritys salakuljetti Suomesta liki 15 miljoonaa kiloa sähkö- ja elektroniikkajätettä ulkomaille

0:28Yritys salakuljetti Suomesta liki 15 miljoonaa kiloa sähkö- ja elektroniikkajätettä ulkomailleYritys salakuljetti Suomesta liki 15 miljoonaa kiloa sähkö- ja elektroniikkajätettä ulkomaille .
Julkaistu 31.10.2024 08:42
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Tapausta on tutkittu törkeänä ympäristön turmelemisena, salakuljetuksena ja törkeänä tulliselvitysrikoksena.

Suomesta on viety ilman lupia liki 15 miljoonaa kiloa sähkö- ja elektroniikkajätettä Aasiaan, epäilee tulli.

Yrityksen saama rikoshyöty on Tullin arvion mukaan ollut yli 1,75 miljoonaa euroa.

Yritys on antanut viranomaisille väärää tietoa jätekonttien sisällöstä.

Tutkinta alkoi kun, tulli sai loppuvuodesta 2020 Suomen ympäristökeskukselta (SYKE) tutkintapyynnön Malesiaan vietäväksi ilmoitettujen kuuden kontin sisällöstä.

Esitutkinnan perusteella todettiin, että toiminta on mahdollisesti ollut laajamittaisempaa.

Näin tutkinnanjohtaja kommentoi

Yritys oli itse arvioinut jätteiden täyttävän niin sanottujen vihreiden jätesiirtojen puhtausasteen eikä täten ollut hankkinut niille vientilupia, Tulli kertoo.

– Esitutkinnassa selvisi, että jätteiden puhtaus ei vastaisi vihreille jätteille asetettuja vaatimuksia, kertoo tutkinnanjohtaja Johanna Mickelsson Tullin talousrikostutkinnasta Tullin tiedotteessa.

Jätteiden vastaanottajiksi yritys ilmoitti hongkongilaisia välittäjiä, vaikka jätteiden määrämaaksi oli ilmoitettu Malesia. Jätelain mukaan viejän tulee aina olla selvillä jätteen lopullisesta määränpäästä.

Tutkinnanjohtajan mukaan niin sanotun luokittelemattoman jätteen vienti vaatii aina jätesiirtoluvan. 

– Sellaisen jätteen vienti voi olla myös kiellettyä, joten jäte on voinut päätyä epäasialliseen käsittelyyn vastaanottomaissa, tutkinnanjohtaja Mickelsson kertoo.

– Esimerkiksi sähkö- ja elektroniikkalaitteista peräisin olevassa muovissa on voinut olla rajoitettuja tai kiellettyjä yhdisteitä, hän jatkaa.

Ehdot tiukentuneet

Jätteiden vientiä koskevat ehdot tiukentuivat vuonna 2021. OECD-maiden ulkopuolelle ei saa enää viedä muita kuin vihreiksi luokiteltuja jätteitä.

– Yritys oli jatkanut vientiä Malesiaan mutta nyt vientierien ilmoitettiin sisältävän rautaromua eikä enää muoviin viittaavia tullinimikkeitä, Johanna Mickelsson sanoo.

– Yrityksen kirjanpidosta kuitenkin selvisi, että viennit sisälsivät edelleen SER-muovijätettä ja alumiinia eikä yritys ollut hakenut vientilupaa näille jätteille, Mickelsson jatkaa.

Antamalla viranomaisille väärää tietoa jätekonttien sisällöstä, pyrki yhtiö välttämään jätteisiin kohdistuvaa valvontaa, tutkinnanjohtaja katsoo.

Osana rikoskokonaisuutta Tulli on tutkinut myös yrityksen toimintaa liittyen Puolasta Suomeen vuonna 2022 palautettuun 25 tonnin jäte-erään.

Kokonaisuutta on tutkittu törkeänä ympäristön turmelemisena, salakuljetuksena ja törkeänä tulliselvitysrikoksena. Esitutkinta on siirretty syyteharkintaan Länsi-Suomen syyttäjävirastoon.

Jätteiden siirtämistä maasta toiseen sääntelevät tarkat kansainväliset säädökset. Rajat ylittävä ympäristörikosten torjunta kuuluu Tullin vastuulle. 

Tullin tietoon on tullut keskimäärin kymmenen ympäristörikosta vuosittain. 

Viime vuonna Tulli tutki yhteensä kolme jätelain rikkomiseen liittyvää ympäristörikosta.

Lue myös: Päijänne, Saimaa ja Lapin joet vaarassa hallituksen esityksestä? MTV:n debatti yltyi kiihkeäksi

WWF:n pääsihteeriltä synkkä arvio: Hukkajoen toipuminen kestää jopa vuosisadan

Tukes: Akkulatureissa havaittu turvallisuuspuutteita – älä käytä tätä laitetta!

Rikosvastuu Hukkajoen epäillyistä raakkukuolemista voi yltää Stora Ensossa korkealle, arvioi rikosoikeuden professori

Lisää aiheesta:

Laajassa pakotejutussa tänään tuomio – syyttäjän mukaan suunnitelmallista toimintaa ohjattiin VenäjältäVenäjä-pakotteita epäillään rikotun miljoonien eurojen edestä, joukossa 3 500 dronea – käräjäkäsittely alkaaVeikö tämä mies tuhansia droneja Venäjälle? Suomalaisyhtiön johtajalle syyte puolustustarvikkeiden maastavientirikoksestaSuomalaisyhtiön jätekuormaan tehtiin ratsia – paljastui, että väärää jätettä oli tuotu Viroon jo aiemmin: Sotkuisessa öljyjutussa tuomioEpäily: Suomen ja Viron välillä liikutettiin laittomasti tuhansia tonneja jätettä – laajan ympäristörikosjutun käsittely alkaa oikeudessaTämä jäte-erä vei poliisiin epäillyn rikosvyyhdin jäljille – tuhansia tonneja jätettä liikutettiin laittomasti Suomen ja Viron välillä
YmpäristörikoksetYmpäristövahingotTulliRikos

Tuoreimmat aiheesta

Ympäristörikokset
  • 28.5.13:10
    Ympäristövahingot

    Rääkättyjen raakkujen arvo kolminkertaistui, merikotkan romahti

  • 31.1.15:46
    Vantaa

    Vantaalle rakenteilla olevalle golfkentälle kipattiin suuri määrä maata – oikeus totesi sen olleen puhdasta

  • 29.1.07:06
    Luonto ja eläimet

    Yksi viime vuoden ympäristörikoksista oli törkeydessään ylitse muiden – useita tapauksia jää pimentoon

  • 24.1.19:17
    Junat

    Kadonneita höyryvetureita romutettiin jo veturipuistossa – törkeä kavallus ja vahingonteko syyteharkintaan

  • 23.1.20:26
    Politiikka

    Uutta raakkutuhoa ei enää haluta – uusi työryhmä haluaa parantaa suojeltuja lajeja metsätaloudessa