Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tuleeko Suomeen maskipakko? Miten työskentely ja kouluarki käynnistyy? – MTV kokosi koronaviruksen tuoreimmat käänteet kotimaassa

7:19Tuleeko Suomeen maskipakko? Entä mihin voi matkustaa? – Kokosimme koronaviruksen tuoreimmat käänteetKatso MTV Uutiset Livestä, minne kaikkialle voi tällä hetkellä matkustaa, ja mitä maita olisi yhä syytä välttää.
Julkaistu 31.07.2020 18:45

Ida-Liina Huurtela

ida-liina.huurtela@mtv.fi

Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Kuluneen viikon aikana koronaviruksesta, sen leviämisestä ja ehkäisystä on saatu lisätietoa, ja paluu arkeen lähestyy.  MTV Uutiset etsi vastauksia tällä hetkellä erityisesti askarruttaviin kysymyksiin koronaviruksesta.

Yksi koko koronaviruksen ajan eniten keskustelua herättänyt asia on maskien käyttö.

Tällä hetkellä yli 130 maata ja valtaosa Yhdysvaltain osavaltioista joko suosittelee tai määrää käyttämään maskeja ainakin joissain tilanteissa, kuten kaupoissa tai joukkoliikenteessä.

Pohjoismaista Suomi, Ruotsi ja Norja ovat siis niitä harvoja maailman maita, joissa ei ole käytössä minkäänlaista suositusta kansalaisten maskien käytöstä. Tanska kertoi tänään ja Islanti torstaina suosittelevansa maskien käyttöä julkisessa liikenteessä.

Lue myös:  Tanska suosittaa nyt maskien käyttöä julkisessa liikenteessä – vain yksi pohjoismaa suosittanut samaa aiemmin

Tutkimusryhmä puoltaa maskisuositusta

Suomalaisen tutkimusryhmän mukaan kasvomaskeista olisi kuitenkin merkittävä hyöty koronaviruksen torjunnassa. Tutkijoiden mukaan maskit alensivat sairastumisriskiä jopa kolmanneksella.

Esimerkiksi Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUSin apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen peräänkuuluttaa maskisuositusta myös Suomeen.

– Suositus ja ohjeistus, miten sitä [maskia] käytetään on paikallaan, kun ihmiset pakkautuvat niihin joukkoliikennevälineisiin, ja viimeistään siinä vaiheessa, jos tautitapaukset alkavat lisääntyä, Ruotsalainen toteaa MTV Uutiset Liven haastattelussa, jonka voit katsoa kokonaisuudessaan artikkelin alussa olevalta videolta.

Hallitus pohti maskisuositusta kesäkuun alussa, mutta päätti tuolloin olla antamatta ohjeistusta STM:n arvioihin vedoten.

Paluu kouluihin ja työpaikoille

Suomessa valmistaudutaan palaamaan kesälaitumilta arkeen ja paluu työpaikoille lähestyy. Hallituksen etätyösuositus päättyy lauantaina. Myös koulut avaavat jälleen ovensa elokuun aikana.

Erityisen huolissaan arkeen paluusta ovat opettajat, jotka ovat kritisoineet syksyn koronamääräyksiä.

Yli puolet kunnista lomauttaa opettajia samalla, kun kouluissa pitää opetuksen lisäksi kiinnittää entistä enemmän huomioita käytännönjärjestelyihin.

Opetushallitus ohjeistaa antamaan samanaikaisesti sekä etä- että lähiopetusta.

Jaksamisen lisäksi opettajia huolestuttaa se, miten hyvin kouluihin saadaan sijaisia, sillä todennäköisesti opettajienkin odotetaan jäävän sairauslomalle entistä matalammalla kynnyksellä.

Pientä toivoa tulevaan syksyyn tuo kuitenkin THL:n aamulla julkaisema selvitys, jonka mukaan koronavirukseen keväällä sairastunut lapsi ei levittänyt tautia koulussa. Sen sijaan sairastunut aikuinen aiheutti jatkotartuntoja.

Myös matkustukseen on tullut muutoksia tällä viikolla, ja esimerkiksi Finnair, Aurinkomatkat ja TUI ovat peruneet lentojaan useisiin maihin. Katso artikkelin alussa olevalta videolta, minne kaikkialle voi tällä hetkellä matkustaa, ja mitä maita olisi yhä syytä välttää.

KoronavirusKouluTyöMTV Uutiset LiveKotimaa
not-found-image
Ida-Liina Huurtela
MTV Uutiset
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen
MTV Uutiset

Hanna Vaittinen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana ja tuottajana. Hän seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä koti- ja ulkomailta.

Vaittiseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin tai lukijoiden videoihin liittyen.

Lisää aiheesta:

Näin Martti, Iiris ja Valtteri reagoivat koronasuositusten kiristämiseen – "Epävarmuus on nykypäivänä uusi normi"Pitäisikö tapahtumiin päästä Suomessa rokotepassilla? Näin terveyspassi toimii muissa Euroopan maissaKoronaviruksen kulku tuntemattomasta keuhkokuumeesta koko maailman painajaiseksi: "Ainoa varma asia - uusia pandemioita tulee"Vaasa ja Kuhmo onnistuivat taltuttamaan koronan pahimman vaiheen – nyt ne jakavat vinkkinsä muillekin: "Kaksi ja puoli viikkoa myöhemmin käyrät kääntyivät laskuun"Opettajien pelonsekainen paluu töihin: Koronan oppimisvajetta halutaan paikata, mutta ainakin 50 kuntaa tekee lomautuksia – "Toivottavasti jaksamme, jos tulee paljon vastoinkäymisiä"Länsimaissa takki kääntyy ja kasvot peittyvät – miksi saksalainen suojaa kasvonsa, mutta suomalainen ei?

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • Eilen13:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"