Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Tre Kronorin MM-fiasko johti nopeasti potkupuheisiin – Ruotsin luotsi Johan Garpenlöv perääntyi: "En tee päätöksiä"

Lehtikuva
Julkaistu 01.06.2021 06:30
Toimittajan kuva

Ilari Savonen, Riika

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Jätte fiasko! Se on toteamus, joka kuvastaa Ruotsin turnausta jääkiekon MM-kisoissa Latviassa. Ruotsi jäi ensimmäistä kertaa ikinä miesten turnauksessa puolivälierävaiheen ulkopuolelle, kun se ei pystynyt voittamaan Venäjää maanantain ottelussa. Ruotsin median kritiikki on kohdistunut vahvasti maan päävalmentajaan Johan Garpelöviin, joka on nyt potkupuheiden kohteena.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

Ruotsi oli pakko voittaa kaikki loput ottelunsa kolmen tappion jäljiltä. Näistä kaksi tulivat jo alkulohkon alussa, kun Ruotsi hävisi välittömästi Tanskalle ja Valko-Venäjälle.

– Ne pelit satuttivat meitä. Erityisesti Valko-Venäjä-ottelu. Meidän olisi pitänyt voittaa se peli. Mutta emme voittaneet. Se oli paha juttu koko turnausta ajatellen, Ruotsin päävalmentaja Garpenlöv totesi maanantaina, ison pettymyksen jälkeen.

Garpenlöv oli hyvin tietoinen siitä, että Ruotsi jäi ensimmäistä kertaa koskaan MM-kisojen puolivälierävaiheen ulkopuolelle. Ruotsi oli ollut joka kerta jatkossa siitä lähtien, kun MM-kisoissa otettiin käyttöön pudotuspelit vuonna 1992.

– Tämä on paha epäonnistuminen niin minulle päävalmentajana kuin meille kiekkomaana. Emme tietenkään ole iloisia tuloksesta. Mutta se on mitä se on. Emme voi muuttaa jälkikäteen mitään, Garpenlöv kuittasi.

LISÄÄ: Ruotsin NHL-tähdeltä avoin myönnytys nöyryyttävän MM-fiaskon jälkeen: "Iso epäonnistuminen"

Ruotsi oli maanantaina pitkään 1–0-johdossa Venäjän olympiaurheilijoita vastaan. Venäjä nousi takaa rinnalle ja ohi kahden vaihdon sisällä. Victor Olofsson tasoitti, minkä myötä ottelu eteni jatkoajalle ja lopulta voittomaalikilpailuun asti. Siellä NHL-supertähden Vladimir Tarasenkon onnistuminen ratkaisi voiton Venäjälle.

Tappion jälkeen Ruotsin media nostatti ison äläkän MM-fiaskosta.

LUE: Näin Ruotsin lehdet reagoivat MM-katastrofiin – kova vaatimus heti tulilla

– Näin se menee tässä lajissa. Jos ei saa tuloksia aikaan, he lähtevät perääsi. Ja liiton perään. Noh, saa nähdä. Tämä on ollut vaikea turnaus minulle, mutta opin paljon. Tiedän, että ihmiset eivät ole kovin iloisia Ruotsissa, Garpenlöv tietää.

Mutta aikooko hän erota? Ei.

– En ole se kaveri, joka tekee päätöksiä. Haluaisin jatkaa, mutta se ei ole minun päätökseni, Garpenlöv sanoi tulevaisuudestaan Ruotsin päävalmentajana.

Lisää aiheesta:

Ruotsin kiekkolegenda latasi MM-kisaryhmästä täyslaidallisen – maajoukkuehyökkääjältä tyly kuitti: "Mitä helvettiä?"Raju kritiikkivyöry: Ruotsi tyrmistyi Tre Kronorin shokkitappiosta – "Fiasko!"Asiantuntija tylyttää katastrofin kokenutta Ruotsin MM-joukkuetta – lataa kylmäävän ennustuksenRuotsalaisasiantuntija ei anna armoa maanmiehilleen: Jatkosta putoaminen olisi täysi fiaskoRuotsalaiset löysivät syyllisen kiekkokatastrofiin – fiasko kaatui yhden henkilön niskaan: "Arvotonta"Ruotsin joukkueelta selitys MM-kisojen fiaskomaiselle alulle – asiantuntijalta täystyrmäys
MM-jääkiekkoJääkiekkoRuotsiUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"

  • 15.8.17:00
    Jääkiekko

    Jääkiekon MM-kisojen kulisseissa kuohuu

  • 9.8.13:23
    Leijonat

    Leijonien MM-kultaa huutokaupataan