Toyota on tuonut juuri myyntiin ensimmäisen polttokennoautonsa, Mirain, ja jatkoa on luvassa.
Polttokennoauto on periaatteessa sähköauto, joka siis vain tuottaa sähköä sen tankissa sijaitsevasta vedystä ajon aikana yhdistämällä vedyn kemiallisessa reaktiossa ilmasta otettuun happeen. Tämän seurauksena syntyy sähköä, joka ohjataan sähkömoottorille. Polttokennoautossa on vetysäiliöt, jotka pystytään täyttämään nopeasti huoltoasemalla. Ongelmana on vain se, että se on näin ollen riippuvainen riittävän kattavasta vetyasemaverkostosta.
Entä jos auto voisi sähköä myös sen ulkopuolella olevasta vedystä? Silloin polttokennoautosta tulisi luontevasti osa energiaverkkoa. Suomessa sillä voisi siis tuottaa vaikkapa sähköt kesämökille.
Tätä samaa ideaa ajetaan toki läpi myös tavallisten sähköautojen kohdalla. Se tarkoittaisi silloin sitä, että sähköautot voivat tarvittaessa syöttää sähköä myös takaisin sähköverkkoon.
Molemmat ratkaisut pureutuvat sähköautoilun ytimeen. Sähköä saadaan tarvittaessa tuotettua riittäviä määriä jopa uusitutuvista energialähteistä, ongelmana on vain tuon sähkön säilöminen. Sähkön kulutus kun vaihtelee väkisinkin. Autoista on nyt tulossa selvästikin osa tuota ratkaisua.
Mitoiltaan FCV Plus -konsepti on yllättävän kompakti. Sillä on pituutta vain 3,8 metriä. Siihen nähden auton kolme metriä pitkä akseliväli on melkoinen. Tilaa on säästetty eriyttämällä sähkömoottorit kaikille pyörille, eli konsepti on nelivetoinen. Polttokenno sijaitsee etuakselilla, ja vetysäiliö on laitettu taka-akselille takaistuinten taakse.
Uusimmat
-
09:25
Lauri Markkasen tähdistöpaikasta huima linjaus Jazzin sisältä – "Huomisillasta tulee hauskaa"
-
09:25
Kylie Jennerin esikoinen täytti viisi vuotta – ylpeä äiti julkaisi koskettavan onnittelupäivityksen
-
09:25
Sebastian Aho hehkuu NHL:n kuumimpana maalintekijänä – kertoo nyt, mikä kaikki toimii: "On sanomattakin selvää"
-
09:24
EU-komission Ursula von der Leyen saapui Kiovaan – MTV seuraa sotaa
-
09:04
Metroliikenne palautumassa normaaliksi Kampin ja Lauttasaaren välillä
-
08:58
Onko sinulla tämä ranneketju? Tukes varoittaa "taloudellisesta riskistä"
-
08:54
Millaisen jääkiekon SM-liigan haluat? Vastaa kahteen kuumaan kysymykseen
-
08:39
Ukrainan tykistö aiheutti valtavan räjähdyksen Bahmutissa – zoomaus kohteeseen paljastaa venäläissotilaiden paniikin tapahtumapaikalla
-
08:23
Keskon liikevoitto pieneni hieman vuoden viimeisellä neljänneksellä
-
08:15
Lauri Porran elämä musiikin parissa alkoi auton takakontista nousseesta sellosta – nykyään huippumuusikko kiertää maailman metalliareenoilla ja säveltää poikkitaiteellisia sinfonioita
-
08:06
Sebastian Aho teki sen jälleen – suomalaisen putki on koko NHL:n pisin
-
07:58
Avec: Helsinkiläinen Michelin-ravintola sulkee ovensa – hyvästit Oralle: "On varmasti helppo ymmärtää, miksi valitsen nyt toisin"
-
07:51
Korkokate lihotti Nordean tulosta loppuvuonna – osinko nousemassa selvästi
-
07:42
Beyoncé lähtee maailmankiertueelle – fanit valmistautuvat lippukauppaongelmiin
-
07:26
Lauri Markkanen säkenöi Utahin pistelinkona
-
07:24
NHL-huippuvalmentaja on pidätetty
-
07:09
MTV Urheilu selvitti: Erimielisyys repii SM-liigaa, tätä kysymystä varjellaan kuin valtionsalaisuutta – "Osa ei suurin surminkaan suostuisi"
-
07:01
Yhdysvalloissa uusi poliisiväkivaltatapaus kuohuttaa poliisin ammuttua jalattoman miehen
-
06:58
Pekka Toveri: Venäjä saattaa aloittaa jo suurhyökkäyksen lähiviikkojen aikana – "Putin valmis uhraamaan kymmeniä tuhansia reserviläisiä"
-
06:48
Tuhannet ukrainalaiset saavat pian hakea Suomesta kotikuntaa
-
Lataa lisää