Topi Raitanen ulkona – magneettikuvasta paljastui ikävä yllätys

1.04745197 (1)
Topi Raitasen kilpakauden aloitus venyy tulevaisuuteen.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 17.06.2025 12:31
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Topi Raitanen ei kilpaile keskiviikkona Turun Paavo Nurmi Gamesissa. Juoksija kertoi Instagram-tilillään, että hänen jalkansa veneluusta löytyi rasitusmurtuman esiaste.

Raitasen oli määrä osallistua Turussa 3 000 metrin estekisaan, mutta hänen nimensä vedettiin keskiviikkona pois osallistujalistalta. Instagram-tilillään Raitanen kertoi harmillisesta takaiskusta. 

– Kyllä se välillä koettelee, Raitanen aloitti julkaisunsa.

Lue myös: Topi Raitaselle karu vastoinkäyminen: Tämä on nyt suunnitelma

Suomen Urheiluliiton tiedotteessa Raitanen kertoo, että kilpailukauden aloitus siirtynee elokuun alkupuolelle.

– Viime kuisen kaatumisen jälkeen kolotuksia oli monessa paikassa, mutta käden murtuma oli niistä pahin, Raitanen kirjoittaa julkaisussaan.

– Kaatumisen jälkeen oikea nilkka/jalkaterä tuntui jähmeältä. Viime viikolla kilpailuvauhtisen esteharjoituksen jälkeen tunne vahvistui ja varmuuden vuoksi nilkka kuvattiin. Magneettikuvan löydös, veneluun rasitusmurtuman esiaste, tulikin siksi todella ikävänä yllätyksenä.

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu