Suomen Elvis-kerhon puheenjohtaja Hannu Ignatius tuntee rokin kuninkaan. Päivitä itsesi Hannun avulla tosifanin tasolle.
- Elvis esiintyi ensimmäisen kerran laulukilpailussa 10-vuotiaana Mississippi-Alabama Fair -maatalousnäyttelyssä. Hän esitti kappaleen Old Shep ja sijoittui kisassa viidenneksi.
- Elvis ei tehnyt ensimmäistä omakustannelevyään My Happiness syntymäpäivälahjaksi äidilleen, kuten on väitetty.
- Elvis ei lukenut nuotteja, mutta hän osasi soittaa kitaraa, bassoa ja pianoa.
- Elviksen yksi suurimmista ambitioista uralla oli tulla varteenotettavaksi näyttelijäksi.
- Elvikselle tarjottiin Tonyn roolia kymmenen Oscar-palkintoa voittaneessa West Side Storyssä.
- Elvis teki urallaan 33 kokoillanelokuvaa, joista ainoastaan yksi – 1972 kuvattu Elvis on Tour – on palkittu. Se sai Golden Globe -palkinnon vuonna 1973.
- Elviksen kuuluisa Comeback Special joulukuussa 1968 oli USA:ssa NBC-kanavan katsotuin ohjelma.
- Yksi Elviksen rakkaimmista harrastuksista oli karate. Hän saavutti lajissa 8. asteen mustan vyön. Lisäksi hän työsti vuonna 1974 The New Gladiators -nimistä karate-dokumenttia, mutta projekti jäi kesken.
- Elvis teki uransa aikana runsaasti hyväntekeväisyystyötä. 60-luvun alusta alkaen hän lahjoitti 50 000 dollaria Memphisin hyväntekeväisyysjärjestöille jouluisin.
