The New York Timesin video näyttää: Näin kaksi ohjusta osui ukrainalaiseen matkustajakoneeseen
The New York Times -lehti on saanut käsiinsä videon, jossa näkyy, kuinka ukrainalainen matkustajakone ammuttiin alas Iranissa.
Turvakameratallenteella näkyy, miten kaksi ohjusta laukaistiin kohti Ukraine International Airlinesin lentoa keskiviikkona 8. tammikuuta. Ohjukset laukaistiin noin puolen minuutin välein.
Videolla näkyy myös, kuinka ohjukset osuvat koneeseen.
Ohjukset laukaistiin Iranin sotilastukikohdasta, joka oli 13 kilometrin päässä matkustajakoneesta. Iran on kertonut, että kyseessä oli vahinko. The New York Timesin lähde on vahvistanut videon olevan aito.
176 ihmistä kuoli, kun Teheranin lentokentältä noussut ukrainalaiskone ammuttiin alas ilmatorjuntaohjuksella. Suurin osa kuolleista oli iranilaisia ja kanadalaisia, mutta joukossa oli myös muun muassa useita Ruotsin kansalaisia.
Iranin oikeuslaitos on pidättänyt ihmisiä tapauksen liittyen. Oikeuslaitoksen edustaja ei kuitenkaan kertonut pidätettyjen lukumäärää vaan puhui ”joistakin” ihmisistä. Iranin presidentti Hasa Ruhani lupasi ukrainalaiselle virkaveljelleen, että matkustajakoneen alas ampumisesta vastuussa olevat saatetaan oikeuden eteen.
Uusimmat
-
18:38
Esitys: Maksuhäiriömerkinnät poistuisivat kuukauden kuluttua maksun suorittamisesta – nyt raja kolme vuotta
-
18:33
Osa Nordean pankkipalveluista takkuaa edelleen – katkon venyminen oli yllätys myös pankille itselleen
-
18:30
Kläbo sittenkin maailmanmestariksi? Todisteita löydetty Bolshunovia vastaan – FIS-pomo lataa pöytään esimerkkitapauksen
-
18:03
Jopa satojen suomalaisten organisaatioiden sähköpostipalvelimet tietomurron kohteena – Kyberturvallisuuskeskus: Vakavin ongelma pariin vuosikymmeneen
-
18:02
Suvi Teräsniska uskoo, että hänellä on takanaan jo monta elettyä elämää – ajatus on vahvistunut läheisten kuoltua: "Joskus me vielä nähdään"
-
17:59
Helsingin yliopistossa tehty tutkimus paljastaa liikenteen traagisen reseptin: "Harvemmin selkeää riskikäyttäytymistä"
-
17:58
Vesa Kallionpään kommentti: Kuka voittaa ja kuka häviää kuntavaalien siirrossa? Hallitukselle tulee ainakin yksi vaikeus lisää
-
17:56
Olli Penttala laski uransa parhaan sijoituksen MM-kumpareissa: "Laitettiin niin sanotusti luu kurkkuun"
-
17:49
Kouluja kiinni ja oppilaita joukoittain karanteeniin – Aurassa 80 alakoululaista altistunut koronavirukselle
-
17:37
Suomalaishotellin johtaja nostatti myrskyn ylistämällä miehiä naistenpäivän viestissään: "Jotka matkustavat vaimon työn perässä ja tietävät, mitä jääkaapista puuttuu"
-
17:21
Oppilaat etänä, mutta opettajat koululle töihin koronarajoituksista huolimatta – OAJ erittäin huolissaan: "Koetaan epäluottamuksen osoituksena"
-
17:03
Tässä on kuntavaalien uusi aikataulu – ehdokkaaksi voi ilmoittautua vielä toukokuussa
-
17:03
Suru-uutinen: valokuvaaja on kuollut yllättäen Bayern Münchenin stadionilla
-
16:58
Historiallisen EM-hopean juossut Lotta Kemppinen palasi Suomeen: "Hirveästi en ehtinyt nukkua"
-
16:55
No nyt on mahtava perunaohje! Testasimme, ja totta se on: "Oikeasti vaikeaa sanoin kuvailla..."
-
16:50
Ravintolat sulkeutuvat asiakkailta 15 maakunnassa huomisesta alkaen
-
16:46
HS: Presidentti Niinistö pitää kuntavaalien siirtoa järkevänä: "Oli vähintäänkin kysymysmerkkejä, voivatko ihmiset käyttää ydinoikeuttaan"
-
16:43
Ella Junnilalta purkautui villi tuuletus EM-pronssin ja SE-tuloksen jälkeen – "Taitaa tämäkin päivä mennä vielä vähän sulatellessa"
-
16:37
Yksi aihe jäi uupumaan Meghanin kohuhaastattelusta – sitten Twitteriin lävähti video, jossa herttuatar sanoo suorat sanat isästään ja sisarpuolestaan
-
16:31
Meteorologi täsmensi, minne vuorokauden kestävä hyinen ja luminen ydintalvi pelmahtaa ja missä on huonoin ajokeli: "Etelärannikkoa myöten voi olla lähes –20 astetta"
-
Lataa lisää