FS Film, 2012. Ohjaus John Madden. Kuvasuhde 16:9 Anamorfinen laajakuva 2.35:1. Ääni DD 5.1 (englanti). Kesto 119 min.

Brittiläisen John Maddenin (Rakastunut Shakespeare 1998, Kapteeni Corellin mandoliini 2001, The Dept 2010) ohjaama The Best Exotic Marigold Hotel on hauska, haikea ja ihastuttava elokuva englantilaisista eläkeikäisistä ihmisistä Intiassa. Tätä ensemble-elokuvaa tähdittää upea kaarti brittiläisiä näyttelijöitä, jotka ovat tietysti iäkkäitä, mutta erittäin lahjakkaita ja karismaattisia. Slummien miljonääri –elokuvasta tuttu parikymppinen Dev Patel edustaa nuorta vähemmistöä esittäessään Marigold-hotellin johtajaa Sonnya.
Elokuva perustuu englantilaisen Deborach Moggachin These Foolish Things –romaaniin, joka on julkaistu vuonna 2004. Elokuva esittelee seitsemän englantilaista eläkeläistä, jotka ovat päättäneet lähteä Intian Jaipuriin viettämään (halpoja) eläkepäiviä hotellissa nimeltä Best Exotic Marigold Hotel. Hotellia pitää nuori ja innokas Sonny (Patel), jonka äiti (Lillete Dubey) ei usko, että poika voi nostaa hotellin kukoistukseen. Äiti ei myöskään halua, että Sonny seurustelee Sunaina –nimisen modernin tytön (Tena Desae) kanssa.
Eläkeläisporukkaan puolestaan kuuluu jos jonkinmoista tallaajaa. Juuri leskeksi jäänyt Evelyn (Judi Dench) suhtautuu Intian-matkaan innokkaasti ja kertoo kuulumisistaan blogin kautta. Douglas (Bill Nighy) ja Jean (Penelope Wilton) ovat aviopari, joista mies tutkii Intiaa mielenkiinnolla, mutta vaimo haluaa pysyä hotellissa, koska kammoaa koko maata. Kärttyisänoloinen Muriel (Maggie Smith) puolestaan on tullut Intiaan saadakseen pikaisesti lonkkaleikkauksen. Graham (Tom Wilkinson) haluaa kohdata Jaipurissa menneisyytensä. Iloluontoinen Norman (Ronald Pickup) hakee uudesta ympäristöstä uusia kuvioita – ja naisia. (Celia Imre) vaikuttaa porukan järkevimmältä ja tavallisimmalta tyypiltä, joka on tullut Intiaan pitämään hauskaa ja ehkäpä löytämään uuden rakkauden muutaman onnettomasti päättyneen avioliiton jälkeen.