Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teuvo Hakkaraisen kootut mediaskandaalit

Teuvo Hakkarainen. Kuva: Lehtikuva.
Teuvo Hakkarainen. Kuva: Lehtikuva.
Julkaistu 25.10.2011 16:11(Päivitetty 16.01.2012 22:38)

Kansanedustaja Teuvo Hakkarainen (ps) on tuottanut toimittajille herkullista materiaalia heti huhtikuusta ja ensimmäisestä eduskuntapäivästään lähtien.

Tuolloin hän herätti pahennusta puhumalla "rajalle tulevista neekeriukoista, jotka osaavat vain sanan turvapaikka". Sen jälkeen hän matki muslimien rukouskutsua ja sanoi että Helsingissäkin on kohta minareetti, josta kutsu tulee viiden aikaan aamulla.

Myöhemmin Hakkarainen laittoi puheensa maalaisuuden piikkiin. Sitäkin kritisoitiin, kun keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen sanoi, että Hakkarainen on nyt loukannut maalla eläviä ja siellä syntyneitä.

Neekeri-sanan käyttöä Hakkarainen puolestaan perusteli sillä, että hänen nuoruusaikanaan se oli tavallinen sana kansakoulussa.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä kehotti Hakkaraista puhumaan vastedes "tummista" tai "mustista".

Lisää neekeriukkoja ja tuplahomo

Toukokuussa Hakkarainen kommentoi Jämsän Seudulle, että pakolaiset tulisi laittaa tekemään metsätöitä.

– Helsingissä on neekeriukkoja torien kulmat täynnä tyhjän panttina. Töihin ne pitää panna, kansanedustaja sanoi.

– Ennen pitkää suomalaisten kantaväestö joutuu lähtemään täältä karkuun, kun ne tuo ne omat islamin lait tänne. Ne tulee Afrikan sarvesta ja tuo ne karkeat tapansa tänne.

Samassa kuussa Hakkarainen puhui myös homojen adoptio-oikeudesta ja tuplahomoista.

Hän oli sanonut eduskunnassa vierailleille koululaisille, että jos kaksi homoa saa lapsen, tulee lapsesta tuplahomo.

– Minulta kysytään aina tahallaan näistä homoasioista. Heitin täysin huumorilla tämän tuplahomojutun. Haluaisin puhua hallitusneuvotteluista, Hakkarainen kommentoi sanojaan Iltalehden mukaan.

Toukokuussa uutisoitiin myös, että Hakkarainen esiintyi Vesannolla humalassa ja ilman paitaa. Heinäkuussa hän sammui Mierontie-ravintolaan Konnevedellä. Aiemmin Hakkarainen väitti olevansa absolutisti.

Lokakuussa Ahvenanmaan ihanneyhteiskunta

Viime viikolla Hakkarainen antoi Ilta-Sanomille lausunnon, jossa hän esitti idean "malliyhteiskunnasta Ahvenanmaalla".

– Laitetaan homot, lesbot ja somalit sinne keskenään asumaan ja katsellaan, millainen malliyhteiskunta siitä sitten rakentuu. RKP syyttää meitä perussuomalaisia aina siitä, että me emme ota vähemmistöjä huomioon. Tällä ratkaisulla saataisiin selville se, miten se malliyhteiskunta syntyy ja muotoutuu, Hakkarainen sanoi IS:n mukaan.

Hakkaraisen lausunto liittyi perjantaina ilmestyneen Helsingin Sanomien NYT-liitteen juttuun, jossa kerrottiin, että Hakkaraista ihaillaan jossain määrin myös homojen keskuudessa. Ilta-Sanomat oli tiedustellut tähän Hakkaraisen kommenttia.

(MTV3)

Hakkaraisen puheita käsitellään eduskuntaryhmässä

Hakkarainen IS:lle: Homot ja somalit Ahvenanmaalle asumaan

Lisää aiheesta:

Näpistysten määrä noussut Helsingissä noin 50 prosenttia viime vuoteen verrattunaUupunut uimari oli avannossa 8 minuuttia – MTV selvitti onnettomuudet talviuinneissaUkrainassa pitkiä sähkökatkoja Venäjän iskujen jäljiltäPohjanmaalaisen kommunistiperheen poika nousi tyhjästä miljonääriksi – sitten jättiläinen romahtiPäihtynyt kuljettaja törmäsi poliisiautoon OulussaPresidentinlinnassa palkitaan tänään ansioituneita isiä – kaksi heistä kertoo, mitä tunnustus merkitsee
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:22
    Varkaudet

    Näpistysten määrä noussut Helsingissä noin 50 prosenttia viime vuoteen verrattuna

  • 08:20
    Avantouinti

    Uupunut uimari oli avannossa 8 minuuttia – MTV selvitti onnettomuudet talviuinneissa

  • 07:41
    Ukrainan sota

    Ukrainassa pitkiä sähkökatkoja Venäjän iskujen jäljiltä

  • 07:30
    Asian ytimessä.doc

    Pohjanmaalaisen kommunistiperheen poika nousi tyhjästä miljonääriksi – sitten jättiläinen romahti

  • 06:17
    Poliisi

    Päihtynyt kuljettaja törmäsi poliisiautoon Oulussa