Tesoman henkirikoksesta syytetty: Uhri olisi voinut olla kuka vaan – "Miehiä kohtaan huonot oletukset"
Tesoman taposta syytetyn 24-vuotiaan miehen mukaan hänen uhriksi olisi voinut joutua kuka tahansa.
Tampereen Tesomalla joulukuun lopussa 2014 perheenisä Petri Salosen hengiltä puukottaneen miehen mukaan hänen uhri olisi voinut olla kuka tahansa.
– Periaatteessa se olisi voinut olla kuka vaan. Ajattelin näin, että jos siinä olisi ollut nainen ehkä olisi tehnyt mitään. Minulla on miehiä kohtaan vähän huonot oletukset, koska isäni oli jättänyt meidät. Tulen kyllä miesten kanssa toimeen, mutta naisten kanssa paremmin, mies kertoi poliisikuulustelussa.
24-vuotias mies ei tuntenut Salosta entuudestaan, eivätkä he miehen ennen veritekoa jutelleet paljoakaan. Ennen puukotusta mies oli pyytänyt Saloselta jämiä tupakasta.
Pohti hätänumeroon soittamista
Varsinaista syytä mies ei osannut teolleen kertoa.
– Jos mä oisin tehny sen tarkotuksella ja suunitellu, niin kai mä olisin tehny sen uudestaankin. Ja miks mä oisin tässä. Ei toi vastannu kyllä sun kysymykseen, mutta.
Heti teon jälkeen mies ajatteli soittaa hätänumeroon, mutta ei kuitenkaan tehnyt niin. Mahdollinen kiinnijääminen kauhistutti häntä.
– Toisaalta olen ajatellut, että olen aiheuttanut suuren surun ihmisille, joten ei se minun kiinnijäämiseni olen sitten kuitenkaan niin vakavaa. Minulla oli heti silloin metsässä ajatus soittaa 112, mutta en sitten soittanut. Minulla ei muistaakseni ollut puhelinta mukanani.
"Jos läheisilleni tehtäisiin jotain tällaista"
Tesoman henkirikos selvisi vasta maaliskuussa, kun mies itse tunnusti tekonsa.
– Ajattelin, että tulee se asia nyt hoidettua. Olen miettinyt sitä, että jos minun läheisilleni tehtäisiin jotain tällaista, miltä se tuntuisi ja sitä kautta, miltä Salosen omaisista tuntuu. Jos voin tällä lailla auttaa jotenkin, haluan tehdä sen, mies kertoi syyn tunnustamiselle.
40-vuotias perheenisä Petri Salonen tapettiin Tampereen Tesomalla joulukuussa 2014. Syyttäjä vaatii 24-vuotialle miehelle 12 vuoden vankeusrangaistusta.
Uusimmat
-
15:15
Suomi hiipui ankkuriosuudella – Perttu Hyvärinen ilmaisi Ylellä pettymyksensä Iivo Niskaseen: "Ei se nyt munannut tätä"
-
15:15
Tosi-tv-pari Jenni Puhakka ja Eetu Karhunen muuttivat yhteen kuukauden seurustelun jälkeen – ostivat yhteisen asunnon alle puoli vuotta ensitapaamisesta
-
15:13
Ratkaisua teknologiateollisuuden palkankorotuksista odoteaan pian – sopu tarkoittaisi suman purkaumista muuallakin
-
14:49
Britannian ulkoministeri: Ukrainan aseistaminen on ainoa tie rauhaan, Scholz: Länsimaiden toimittamia aseita ei käytetä Venäjän alueella – MTV seuraa sotaa
-
14:17
Päihtynyt mies törmäsi postilaatikkoon Maaningalla – poliisi tapasi toisen päihtyneen, kaksi irtisahattua katalysaattoria, tunkin ja puukkosahan
-
14:11
Karmea kaatuminen – suomalaishyppääjä kieri tuskissaan rajun tällin jälkeen
-
14:07
Työnantajat hyväksyivät teknologiateollisuuden neuvottelutuloksen – "Isoja kiistoja ei pitäisi tänään olla"
-
14:04
Kultaisennoutajan tapa poistua sohvalta naurattaa: "Ainoa tapa, jolla se tulee alas"
-
13:55
Hengenvaarallisesti hakattu Pekka Kataja säälii nyt tuomittua tekijää: "Tiedän, kuka on pääsuunnittelija"
-
13:49
Kerttu Niskanen jäi pois, Suomi romahti kauas kärjestä viestissä – Krista Pärmäkoski paljasti Ylellä rajun taktiikkansa
-
13:30
Huomenta Suomessa laitettiin pensselit heilumaan! Tällaista taidetta Aki Linnanahde ja Joanna Kuvaja loihtivat suorassa lähetyksellä huipputaiteilijan opastuksella
-
13:15
Norjan tähtihiihtäjä romahti täysin – keho aivan sekaisin: "Ei tunnista"
-
13:03
Piinaavan uhkauksen puhelimessa saanut nainen löysi vihdoin kadonneen mäyräkoiransa – kahlasi joen halki pelastamaan lemmikkinsä
-
12:49
Israelin ex-pääministeri: Putin lupasi, ettei surmaa Zelenskyiä
-
12:01
"Uskaltaako haastaa tuollaista" – SM-liigassa nähty erikoinen maali kirvoitti tiukan keskustelun
-
12:01
Helena Puolakalle jäi uusimmalta MasterChef Suomi -kaudelta mieleen erityisesti yksi ruoka – vertaa kilpailijoita ja tuomareita perheeseen
-
12:01
Gia ja Zara ovat pysäyttämätön lauluduo – toinen on 3-vuotias taapero ja toinen rottweiler
-
11:56
Suomen tunnetuin meikkitaiteilija paljasti supervinkkinsä – näin se toimii Marja Hintikalla
-
11:54
Asuinhuoneisto tuhoutui tulipalossa Helsingissä – syttymissyy epäselvä: "Tämä on sen verran pahasti palanut"
-
11:43
Allergikkoja vaanii nyt talvinen siitepöly-yllätys: "On tullut useampikin yhteydenotto"
-
Lataa lisää