Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teknavin hurjapääkuskin testissä BMW:n supersport-uutuus - ”Tyypittämiseen tarvitsisi melkein IT-tukihenkilön”

Julkaistu 12.11.2015 10:50
Toimittajan kuva

Mikko Autio

mikko.autio@teknavi.fi

@mikkoau

BMW:n uusi supersport-luokan pyörä teki vaikutuksen Teknavin hurjapäiseen moottoripyörätoimittaja Janne Uskaliin. Aiempaa kevyempi ja tehokkaampi pyörä on käytännössä valmis radalle. Uskalin BMW-koeajon ensiesitys oli Teknavin tv-ohjelmassa keskiviikkona 11. päivä marraskuuta.

Janne Uskali, minkälainen kokemus BMW:n uusi S 1000 RR oli kokonaisuudessaan?
– Kyllähän se on käytännössä kilpapyörä, joka on kilvitetty kadulle. Ja siltä se myös tuntuu, niin hyvässä kuin pahassakin. Se on tehokas ja kevyt, mikä tekee siitä helpon viedä mutkiin, mutta toisaalta ajoasento ei oikein toimi matka-ajossa.

Selvästikin Bemari tarjoaa hurjan suorituskyvyn. Jaksaako sillä ajaa oikeasti tieliikenteessä?
– Onhan se selvä, että tämä pyörä on parhaimmillaan rataympäristössä, ja täysin suorituskyvystä nauttiakseen moottorirata, tai vaikka lentokenttä on oikea paikka suorituskyvyn kokeiluun.

Mitä mieltä olet lisääntyneestä elektroniikasta moottoripyörissä?
– Elektroniikkaa ja apujärjestelmiä on todellakin jo niin paljon, että tällaiseen pikaiseen tyypittamiseen melkein tarvisi IT-tukihenkilön. Pitemmän päälle järjestelmiin varmasti tottuisi ja onhan niistä hyötyä katuliikenteessä. Toisaalta itse arvostan myös sitä, että kaikki järjestelmät saa halutessaan, esimerkiksi radalla ajettaessa, kytkettyä kokonaan pois päältä.

Miten nyt ajettu BMW-uutuus sijoittuu tämän vuoden uutuuksien joukkoon?
– Tämän kauden ehdottomasti kiinnostavimpia uutuuksia ovat olleet turboahdettu Kawasakin H2 ja Yamahan uusi superport R1. Bemari menee tähän samaan erittäin suorituskykyisten ja mielenkiintoisten pyörien joukkoon.

Mitä muita mielenkiintoisia malleja on tulossa lähitulevaisuudessa? Malleja, joihin erityisesti kannattaisi kiinnittää huomiota?
– Tämän suhteen ollaan kaikki viisaampia ensi viikolla, kun Milanossa aukeaa EICMA 2015 -moottoripyörämessut. Paljon sieltä on tullut jo tiiserimateriaalia, mutta mitään ei varsinaisesti ole julkaistu. Suzukin ja Hondan odottaisin kuitenkin lähtevän taas mukaan tähän supersporttien kisaan.

Miltä moottoripyörämarkkinat näyttävät kokonaisuudessaan?
– Suomessa sporttipyörillä ei mene todellakaan hyvin. Muualla Euroopassa ja Ruotsissakin on kuitenkin nähty jo käänne parempaan. Lisäksi juuri nyt näiden uusien supersport-luokan pyörien esittely kertoo siitä, ettei niiden aikakausi ole vielä ohi.

Lue myös nämä:
Koeajo: BMW S 1000 RR – täysiverinen katukilpuri
Hätäjarrutuksessa vilkkuvat jarruvalot nyt myös moottoripyöriin

Lisää aiheesta:

Koeajossa Kawasaki Z125 – tyylikäs ja kyvykäs uutuuspiikkiGeneven jälkipyykki – "Ilmiönä autonäyttelyt ovat edelleen arvossaan"Ensituntuma: Hyundai lähtee tosissaan mukaan GTI-kisaanJärkee vai ei, A-Mercedes F1-tiimin väreissä?”Ford etenee autoyhtiöstä kohti auto- ja mobiliteettiyhtiötä”Koeajo: Ford Focus RS – osa 3, nyt kaikki voivat leikkiä Ken Blockia
BMWAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

BMW
  • 03.12.202421:01
    Etelä-Korea

    Etelä-Koreassa kuohuu – "Diorin laukku katkaisi kamelin selän"

  • 15.08.202406:28
    Kuluttajariidat

    50 000 euroa maksaneen BMW:n moottoriin tuli vakava vaurio – kuluttajan mukaan myyjäliike pimitti olennaisen asian

  • 19.06.202419:01
    Kuluttajariidat

    Asiakas osti liikkeestä käytetyn Bemarin – auto paljastui ulkomailla lunastuskuntoon kolaroiduksi

  • 19.05.202411:32
    Liikenne

    Hurjaa ylinopeutta ajanut törmäsi koulubussiin Kanadassa – Bemarista tuli hetkessä avomalli

  • 14.04.202417:26
    Tulipalot

    BMW-maasturi roihusi ilmiliekeissä moottoritiellä Salossa