Samsungin A51-malli hallitsee kärkipaikkaa sekä Elisalla, Telialla että Gigantilla.
Teleoperaattorit Elisa, Telia , DNA sekä kodinelektroniikkakauppias Gigantti kertoivat maanantaiaamuna eri puhelinmalliensa myynnin sujumisesta.
Elisan mukaan 5g-puhelimet ovat nyt tehneet läpimurron kuluttajien keskuudessa. Kolme myydyintä puhelinta kuluttajille olivat ensimmäistä kertaa kaikki 5g-malleja.
5g-puhelin nousi myös Telian ja Gigantin myydyimmäksi malliksi kuluttajien keskuudessa. Samsungin A51-malli hallitsee kärkipaikkaa sekä Elisalla, Telialla että Gigantilla.
Myös DNA:lla Samsungin A51-malli on myydyin 5g-puhelin ja myydyimpien koko listalla sen sijoitus on kolmas. DNA:n mukaan syksyn aikana kuluttajien kiinnostus on kääntynyt yhä enemmän 5G-laitteisiin.
Huawein suosio hiipunut
Yhdysvaltain hallinnon asettamista pakotteista kärsineen kiinalaisen Huawein mallisto ei enää ole mukana aivan kärkikahinoissa. Elisan kuluttajien suosikkilistalla listalla Huawei on sijalla 11 ja Gigantin listalla sijalla 4.
Uusien iPhone-mallien myynti ei vielä näy koko voimallaan tilastossa.
– Applen uutuuspuhelimien myynti alkoi kuun lopussa ennätyksellisen vilkkaasti, joten ne nousevat varmasti jatkossa listoille. Yrityspuolella Apple iPhone 12 Pro nousi heti sijalle 10. Lisää iPhone-uutuuksia tulee myyntiin 6. marraskuuta, Telian laiteliiketoiminnasta vastaava johtaja Jussi Vuorinen kertoo.
Elisan mukaan 5g-mallien suosio nousee tasaisesti myös yritysasiakkaiden keskuudessa, ja syyskuussa pk-yritysten hankkimista älypuhelimista jo lähes joka toinen on 5G-puhelin.