Asiantuntijat uskovat, että joukkoliikenne muuttuu huomattavasti tulevaisuudessa ja oman auton tarve kyseenalaistetaan.
Asuntomessuilla vietetään parhaillaan Tulevaisuus-teemaviikkoa. Keskiviikkona AsukasAreenalle kerääntyi keskustelemaan joukko liikkumisen asiantuntijoita. Asumisen ja liikkumisen tulevaisus -keskustelussa mukana olivat MaaS Globalin Krista Huhtala-Jenks, Forum Viriumin Sami Sahala, Fortumin Tero Era, BMW:n Timo Nikkari ja ST1:n Mika P. A. Anttonen. Keskustelun veti Digitalist Groupin Ville Tolvanen.
Keskustelijat olivat yhtä mieltä siitä, että joukkoliikenne pysyy tulevaisuudessakin, mutta se tulee muuttumaan radikaalistikin.
– Julkinen liikenne ei häviä mihinkään, mutta se tulee muuttumaan. Ennen on ollut joko julkista liikennettä tai oma auto, mustavakoinen jako. Siihen on tulossa pirusti harmaan sävyjä., Sami Sahala kommentoi.
Timo Nikkari puolestaan uskoo, että liikkumisen välineet muuttuvat ja tiettyyn aikaan kulkevat jättibussit korvataan.
– Mustaa savua päästävät bussit poistuvat ja tilalle tulee jotakin muuta. Julkisesta liikenteestä tulee aikataulusidonnaisempaa, eli julkinen liikkuu silloin, kun sinäkin liikut.
Myös Anttonen penää ekologisuutta joukkoliikenteeseen.
