Suomi taisteli jääkiekon MM-kisoissa kovan voiton Venäjästä eilen. Hieman yli 17 tuntia pelin päättymisen jälkeen on edessä uusi puristus, kun Itävalta luistelee Leijonia vastaan.
MTV3 MAX Sportin asiantuntija Juhani Tamminen sanoo, että Suomen suurin haaste tulee eilisestä. Venäjä-ottelu imi Leijonat tyhjiin niin henkisesti kuin fyysisestikin.
– Tämän pelin tulos riippuu siitä, miten hyvin äijät osaavat hoitaa palautumisen, että ovat valmiita pelaamaan. Sitä auttaa se, että Itävalta pelasi eilen iltapäivällä oman kuolemanpelinsä Slovakiaa vastaan ja joutui myös vetämään kaiken ulos. Kaiken avain tänään on palautuminen, Tamminen sanoo.
Tammisen mielestä Suomen lohkossa kuudentena oleva Itävalta saa voimaa taistelustaan putoamista vastaan.
– Lisäksi se on parempi jengi kuin ihmiset kuvittelevat, Tamminen sanoo.
– Siellä on Thomas Vanek, huippuäijä, joka pistää laatan pussiin, jos saa yhdenkin paikan. Hän on toki aika hidasjalkainen. Maalivahti Bernhard Starkbaum pelasi eilen huikean pelin, on mielenkiintoista nähdä laittavatko he hänet tänään maaliin, Tamminen sanoo.
Tammisen mielestä esimerkiksi maalivahtivalinta kertoo siitä asenteesta, millä Itävalta peliin tulee. Valmentajien on pakko katso peliä monelta kantilta.
– Heillä on (urheilujohtaja) Alpo Suhonen taustalla kuiskuttelemassa korvaan, eikä päävalmentaja Manny Viveiros ole mikään poikanen. On mielenkiintoista nähdä, mikä on heidän lähestyminen: lähtevätkö he pelaamaan pisteistä vai ei, Tami sanoo.

