Makuja-sivusto esittelee maailman vaarallisimpia ruokia.
Japanilainen fugu, joka tunnetaan tuttavallisemmin nimellä pallokala, voi tappaa syöjänsä vain muutamassa tunnissa syömisen jälkeen, jos kalaa ei ole valmistettu oikealla menetelmällä. Fugu on suurta herkkua Japanissa, jossa sitä on syöty jo vuosisatojen ajan.
Pallokalaa voi syödä turvallisesti ainoastaan silloin, kun siitä on poistettu maksa ja sukuelimet. Kalan valmistamiseen tarvitaan jopa kolmen vuoden oppisopimuskoulutus ja annoksia saavat valmistaa vain lisenssin ansainneet kokit. Fugu-koulutusprosessi pitää sisällään muun muassa kirjallisia kokeita, kalantunnistamistestejä sekä tietenkin sen valmistamista ja maistamista. Vain noi 35 prosenttia fugu-oppilaista pääsee koulutuksen läpi.
Lokakuusta 2012 lähtien japanilaisravintolat ovat saaneet alkaa myydä etukäteen pakattua pallokalaa, kunhan niiden valmistaja on lisensioitu ammatinharjoittaja.
Fugun myrkky halvaannuttaa
Huonosti valmistettu pallokala sisältää tappavaa tetrodotoksiinia. Tämä myrkky halvaannuttaa ensin lihakset ja johtaa lopulta tukehtumiseen. Vastalääkettä myrkkyyn ei ole olemassa, mutta ihminen voi selvitä myrkytyksestä hakeutumalla äkkiä hoitoon, jossa uhria avustetaan laitteilla hengittämään.
Japanilaistuottajat myyvät myös kasvatettua myrkytöntä pallokalaa, mutta monet herkun ystävät ovat sitä mieltä, että myrkyttömyys vie ruokalajilta sen hauskuuden ja jännittävyyden.
Vuosien 2000-2009 aikana Japanissa tilastoitiin 338 pallokalaan liittyvää ruokamyrkytystä sekä 23 kuolemaa.
Lähde: Travelandleisure.com
(MTV3)
Uusimmat
-
05:26
Tällainen oli Trumpin ensimmäinen merkittävä puhe vallanvaihdoksen jälkeen
-
05:17
Koronanäytteen ottaminen ei aina mene ihan putkeen: "Yksittäisiä katkeamisia on sattunut ja muutamia reippaampia nenäverenvuotoja"
-
02:00
Saarikolla lääke kuntien talousahdinkoon – "Kun sote lähtee tehtävälistalta, kuntapäättäjille jää tilaa"
-
00:11
Trump vihjaili presidenttiehdokkuudestaan – "Ehkä päätänkin voittaa heidät vielä kolmannen kerran"
-
23:49
Onnettomuus majapaikassa pakotti suomalaiskuskin keskeyttämään MM-rallin: "Näyttää siltä, että kaikki on mahdollista"
-
23:18
Yhdysvalloissa aloitetaan tutkinta New Yorkin kuvernööriin liittyen – kaksi ex-alaista syyttänyt seksuaalisesta ahdistelusta
-
22:32
Saksa rokottaa jo opettajia, Ruotsin iäkkäistä 80 prosenttia rokotettu – näin koronarokotukset etevät Euroopassa
-
21:52
Pörssiyhtiö Caverionin toimitusjohtaja vaihtuu
-
21:49
Joni Mäki ja Ristomatti Hakola saivat MM-hopeat kaulaan – katso mitalihaastattelu Oberstdorfista!
-
21:03
Kim Kardashianin ja Kanye Westin eron syyt selvillä? – "Se maksoi hänelle avioliiton"
-
20:50
Mikä ihmeen simp? Nuorten uusi haukkumasana huolettaa hyvästä syystä
-
20:44
Pätkä Patrik Laineen ja päävalmentaja John Tortorellan juttutuokiosta puhutti Pohjois-Amerikassa
-
20:33
Kauhunhetket tallentuivat videolle: Karannut peräkärry oli jyrätä äidin ja kolmekuukautisen taaperon
-
20:33
Aleksandr Bolshunov latasi uhmakasta tekstiä Joni Mäelle – teki tylyn tempun joukkuekaverilleen
-
20:30
"Jumppapirkot jatkoon!" Krista Siegfrids pelastaa kultaisella napilla vauhdikkaan liikuntaryhmän
-
20:08
Kämppäkaverukset havittelivat helppoa elämää "cardaamisella" – satojen tuhansien Pizza-online-tilaukset olivat vain yksi osa järkälemäistä petosvyyhtiä
-
20:06
HS: Juhana Vartiainen harkitsee Helsingin pormestariehdokkuutta – aiemmin ehdokkuutta havitellu Wille Rydman asettui tueksi
-
20:00
Salkkarit-kolmikko kohtaa vanhan tutun vuosien takaa – tämän asema lyö kaikki ällikällä: "En olisi uskonut…"
-
19:50
Kannattaako Tinderiin napata autokuva tai kuntosaliselfie? – "Varmasti on naisia, joihin ne uppoavat"
-
19:48
Osa kuntosaleista avaa ovensa asiakkailleen myös huomenna – suosittu kuntosaliyrittäjä kertoo poikkeuksellisista järjestelyistä: ”Joku on savumerkeilläkin yrittänyt tavoitella”
-
Lataa lisää