Tämä pariskunta elää Suomessa täysin ilman sähköä
Riitta ja Olavi Pääkkö ovat eläneet 18 vuotta ilman sähköä. Pariskunnan ikääntyessä sähkötön elämä alkaa käydä turhan rankaksi.
– Raskaimpia hommia, jotka sähköttömän talon rutiineihin kuuluvat, ovat veden kantaminen kaivosta ja polttopuiden teko, Olavi Pääkkö sanoo.
Riitta-vaimo on samoilla linjoilla.
– Ulkovessan käyttö kelissä kuin kelissä on myös ainakin näin naisen näkökulmasta hankalaa. Varsinkin talvella, hän lisää.
Sähkötön elämä käy myös kalliiksi. Valoja ja hellaa varten tarvittavaan kaasuun kuluu pariskunnalta noin 60 euroa kuussa, ja talon lämmitykseen palaa puita 15 tai 20 motin verran vuodessa – riippuen säiden kylmyydestä.
– Motti puuta maksaa noin 30 euroa, Olavi laskeskelee.
"Etelän sähkökatkokset olisivat saaneet kestää pidempään"
Riitta myöntää olleensa vahingoniloinen, kun kesän aikana uutisoitiin myrskyjen aiheuttamista sähkökatkoksista.
– Kun etelässä sähköt katkeavat pariksi tunniksi, se on ihmisille maailmanloppu. Meillä sähkötön elämä on jokapäiväistä. Olisi tehnyt ihmisille hyvää, jos katkokset olisivat kestäneet vähän pidempään, Riitta tokaisee.
Niinpä. Kenen pasmat pysyisivät kasassa, jos yhtäkkiä pitäisi elää vaikkapa viikko ilman pesukonetta, jääkaappia ja sähkövaloja? Puhumattakaan televisiosta ja tietokoneesta.
– Moni on kysynyt meiltä, miksi emme yksinkertaisesti muuta pois. He eivät ymmärrä, että tämä on meidän kotimme, Riitta sanoo.
Ja vaimonsa tavoin työkyvyttömyyseläkkeellä oleva Olavi komppaa:
– Täältä emme lähde ennen kuin on ihan pakko.
– Ehkä sitten, kun olemme niin huonossa kunnossa että joudumme sairaalaan, hän pohtii.
Tekemistä riittää
Pääkköjen elämä sähköttömässä kodissa on työlästä. Tiskivesi lämmitetään kaasuhellalla, ja pikkupyykit pestään käsin. Isompien pyykkien kanssa ajetaan kylälle käyttämään tyttären pesukonetta. Peseytymistä varten lämmitetään puusauna, ja vesi kannetaan kaivosta. Ero mökkielämään on siinä, että Pääköille sähköttömyys ei ole lomailua vaan ympärivuorokautista ja -vuotista.
Vaikka pariskunta toivookin vielä jonakin päivänä saavansa kotiinsa sähköt, löytävät he sähköttömästä elämästä myös hyviä puolia.
– Täällä on aina tekemistä, Riitta sanoo.
– Ja onhan täällä tämä oma rauha ja hienot maisemat. Tänä vuonna on ollut hieno ruska. Viime yönä oli pakkasta ja puut pudottavat jo lehtiään, Olavi maalailee.
– Päivääkään en vaihtaisi elämästäni täällä pois, Riitta päättää.
Studio55/Elina Rantalainen
Onko sinulla tarina kerrottavanasi?
Studio55 etsii jatkuvasti mielenkiintoisia tarinoita netissä kerrottavakseen ja kannustukseksi muille vaikeassa elämäntilanteessa eläville. Oletko selvinnyt vaikeasta sairaudesta tai onko tuttavallasi takanaan aivan huikea elämä eriskummallisine sattumuksineen? Myös pienempien ja suurempien järjestöjen teot ja muiden hyväksi toimivat aktiiviset ihmiset kiinnostavat meitä.
Ota meihin yhteyttä, niin ehkä kerromme Studio55:läisille juuri sinun selviytymistarinasi. Lähetä sähköpostia osoitteeseen studio55(at)mtv3.fi. Korvaathan osoitekentässä (at)-kohdan @-merkillä.
Uusimmat
-
11:23
Finanssivalvonta nostaa pankkien pääomavaatimuksia, asuntolainakatto pysyy ennallaan
-
11:15
Valtteri Bottaksen tyyli räjäytti suosion – tähän maahan suomalaiskuskin ulkomuoto nyt yhdistetään
-
11:14
Sekava mieskaksikko yltyi painiin vartijan kanssa Lahdessa – ryöstösaaliina omena sekä kanaburgeri
-
11:05
Suomen taivaalla nähtiin outo valoilmiö – tältä näytti venäläisen tiedustelusatelliitin lento
-
10:58
Turkin parlamentti äänestää Suomen Nato-jäsenyyden ratifioinnista tänään iltapäivällä
-
10:57
SM-liigan pudotuspeleissä nähty viivyyttely kuumensi Kiekkoraadin tunteet: "HIFK hyödynsi tätä karmeaa tuomarilinjaa"
-
10:55
Katja Miinalaisen taposta epäiltyä Mika Moringia vastaan on nostettu useita syytteitä
-
10:47
Poliisi tutkii kansanedustaja Joonas Köntän tönimistä lievänä pahoinpitelynä – tekijä poliisin vanha tuttu
-
10:32
Videolle tallentuneet mopoilijat tekivät poliisin kanssa sopimuksen – "Nyt meni vielä ankaralla nuhtelulla"
-
10:21
Gogi Mavromichalista tulee isä – "Pieni tyttö on hyvin tervetullut meidän perheeseen"
-
10:17
Vaalivalvoja Korkki: Raottiko Marin ovea sinipunalle MTV:n pääministeritentissä?
-
10:14
Supo kertoi tuoreimpia tiedustelutietoja Venäjästä ja terroriuhasta Suomessa – "Ulkomaisen tiedustelupalvelun tietoinen avustaminen pitäisi kriminalisoida Suomessa"
-
10:07
Annika Saarikko vietti iltansa päivystyksessä – tokaluokkalainen poika teloi silmänsä
-
10:06
Brittitiedustelu: Venäjällä valmistellaan suurta värväyskampanjaa – MTV seuraa sotaa
-
10:04
Nokian Renkaat sai Venäjän-toimintojensa myynnin päätökseen
-
09:42
Katso MTV:n Pääministeritentin parhaat palat: Marin pyysi Orpolta anteeksi, Purrakin kehui Marinia, kolmikko löysi yhteisen sävelen
-
09:30
Keskieläke nousi viime vuonna 1 845 euroon kuukaudessa – naisilla keskieläke oli viidenneksen pienempi kuin miehillä
-
09:23
Tuomareilta ratkaiseva virhe seiskapelissä – tästä rajusta iskusta ei tullut seuraamuksia
-
09:17
HS: Eero Ritala paljastaa tulleensa pari kuukautta sitten isäksi: "Parasta, mitä tiedän"
-
09:14
Italia kieltämässä keinolihan suojellakseen "luonnollista ruokaa" – labralihasta jopa 60 000 euron sakot
-
Lataa lisää