Tämä on Suomen suosituin mökkikunta
Länsi-Turunmaan kunnassa oli Tilastokeskuksen mukaan eniten mökkejä vuonna 2009.
Suomessa oli Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2009 yhteensä 485 100 kesämökkiä. Lukumääräisesti eniten kesämökkejä oli Länsi-Turunmaan kunnassa, josta mökkejä löytyi yli 8 000 kappaletta.
Seuraavaksi eniten mökkejä oli Hämeenlinnassa, Kouvolassa, Salossa, Raaseporissa ja Kuusamossa, joissa kunnan mökkikantaan kuului yli 6 000 kesämökkiä.
Kaikkiaan 56 kunnassa oli vuoden 2009 lopulla enemmän kesämökkejä kuin vakinaisesti asuttuja asuntoja. Eniten mökkejä verrattuna asuttuihin asuntoihin oli Kustavissa, Puumalassa, Hirvensalmella, Kuhmoisissa, Sysmässä ja Mäntyharjulla.
(MTV3-Tilastokeskus)
Katso kaikki myytävät loma-asunnot kunnittain
Uusimmat
-
08:01
HIFK on häkellyttävässä lennossa, mutta pärjääkö se keväällä? Tero Lehterältä raaka tilanneanalyysi
-
07:52
Suomesta kaapataan vuosittain kymmeniä lapsia – näihin maihin lapset tyypillisesti viedään
-
07:45
Harry Potter -tähti Rupert Grintin odotettiin lankeavan lapsitähtien yleiseen kohtaloon: "Meidän on odotettu syöksyvän raiteiltamme"
-
07:38
Miljoonien törsäily ei auttanut – Chelsea jäi nollille
-
07:32
Saamelaiskäräjälain käsittely koettelee kokonaisen sukupolven uskoa Suomeen – "Monelle nuorelle tämä on se, missä punnitaan heidän arvonsa"
-
07:29
Belgia myi viimeiset Leopardinsa yksityiselle yritykselle, mutta haluaa ne nyt takaisin – tässä hallissa makaa satoja toimettomia tankkeja
-
07:24
Lauri Markkanen tehtaili jälleen tupla-tuplan – Utahin orastava putki poikki
-
07:15
Näin elintavat ja asuinpaikka vaikuttavat syövän riskiin ja siitä selviytymiseen – "Edelleen se suurin ja tärkein syövän riskitekijä"
-
07:03
Voisiko Sarjakuristaja-Penttilä ilmoittaa olevansa nainen ja siirtyä naisvankilaan? "Sukupuolen mukaan sijoittamisesta voidaan poiketa"
-
07:01
SM-liigatähti teki törkeän tempun – myös toinen tapaus kurinpidon pöydälle
-
06:30
SM-liigajumbo konttaa karmivalla tavalla – Ville Hämäläinen: "Meillä riittää mietittävää"
-
06:29
Pekka Haavisto ykköspaikalla IS:n presidenttikyselyssä
-
06:00
G7-maat sopuun venäläisdieselin hintakatosta – MTV Uutiset seuraa Ukrainan sotaa
-
05:38
"Voidaan nähdä jopa tahallinen öljyonnettomuus" – Venäjän öljyralli on nostanut ympäristövahingon riskiä Suomenlahdella
-
05:25
Burkina Fason johtaja kiisti venäläisen Wagner-yhtiön joukkojen olevan maassa
-
05:14
Pentagon havaitsi toisen kiinalaisen vakoiluilmapallon – tällä kertaa Latinalaisessa Amerikassa
-
05:03
Myös G7-maat ja Australia sopuun venäläisen korkeamman jalostusarvon öljytuotteiden hintakatosta
-
04:55
Metsäpalot riehuvat Chilessä – useille alueille julistettu hätätila
-
23:37
Kemianteollisuuden ja Teollisuusliiton työehtosopimuksista neuvottelutulos
-
23:30
Sääpalvelu havaitsi Kiinan "vakoilupallon" Kansasissa: Julkaisi kuvat tviitissä
-
Lataa lisää