Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tällainen on MotoGP-sarjan uusi näyttämö KymiRing – "Näyttää todella hyvältä"

KymiRingin suunnitelma.
KymiRingin suunnitelma.
Julkaistu 02.08.2017 20:07
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

@kaustoFI

Moottoripyöräilyn MM-sarja palaa Suomeen, kun MotoGP:tä ajetaan KymiRingillä ainakin vuosina 2019-2023. Mutta millainen rata Iittiin on rakentumassa?

KymiRingin ajoradalla ei vielä ole edes päällystettä, mutta 4,6 kilometriä pitkä rata valmistuu kovaa vauhtia. MM-sarjan moninkertainen mestaritallipäällikkö Aki Ajo kävi aiemmin tällä viikolla tutustumassa rataan.

– Tiistaina viimeksi ajoin rataa autolla ympäri ja kävelin. Sinne tulee korkeuseroja ja siellä on niin sanottuja pimeitä mutkia. Tosi mielenkiintoinen rata!

Suomen kokenein MM-kuljettaja Mika Kallio sai Suomen-osakilpailusta uuden tavoitteen uralleen. Hän aikoo olla mukana kahden vuoden päästä, kun KymiRingillä ajetaan ensimmäinen GP.

– Ei näytä helpolta radalta. Ehkä vähän vanhan ajan tyyliseltä radalta, jos näin voi sanoa. Siinä ei ehkä ole otettu huomioon autopuolen vaatimuksia. Nykyään aika monet radat tehdään huomioiden formula ykkösiä, jolloin mutkamallit eivät ehkä sovellu pyörille niin hyvin. Nyt Kymillä on selkeästi otettu huomioon pyörät. Se tuo mielenkiintoa, 34-vuotias Kallio sanoo MTV Sportille.

– Luonnolliset korkeuserot ovat lisähaaste niin kuljettajille kuin pyörillekin. Siellä on huippunopea, pitkä suora, missä saadaan älyttömiä huippunopeuksia. MotoGP-pyörällä mennään todennäköisesti 350:een kilometriin tunnissa.

Myös nuorempi kaarti on innoissaan. Ensimmäistä kauttaan Moto3-luokassa ajava Patrik Pulkkinen osaa jo nyt sanoa, että KymiRing on miellyttävämpi kuin monet nykyisistä kisoista.

– Paljon puolelta toiselle vaihteluja ainakin ratakartan mukaan. Näyttää todella hyvältä, hän kehuu.

– Rata näytti todella tekniseltä. Uskon, että se on todella miellyttävä ajaa, kun on paljon mutkia. Näyttää siltä, että olisi kiva käydä ajamassa. Ainakin paperilla varmasti kivempi rata kuin monet nykyään MotoGP:ssä.

Lisää aiheesta:

KymiRingin tuoreeltaan saama kritiikki aiheutti tuohtumusta – "Eihän siellä ole ajettu vielä kisan kisaa!"Kymiring-johtaja Suomea lähestyvästä MotoGP-kilpailusta: "Varmasti suurin kansainvälinen tapahtuma, mikä Suomessa järjestetään"Mika Kallion kritiikki nosti KymiRingin poikkeuksellisuuden esiin – ”Jos rata ei sovi ajotyylille, ollaan helposti negatiivisia”Mika Kallio löysi KymiRingin radasta korjattavaa – "Ei ihanteellista MotoGP-pyörälle"Mika Kallio otti ensikosketuksen KymiRingiin: "Ei ole mistään helpoimmasta päästä"Mika Kallio kurvasi ensi kertaa KymiRingille MotoGP-pyörällä – "Kotikilpailu on jokaisen unelma"
MotoGPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MotoGP
  • ma13:05
    Moottoriurheilu

    17-vuotias suomalaislupaus Moto3-luokkaan

  • 9.9.16:12
    Urheilu

    Pelottava kolari moottoripyöräkisassa – rengas pyörähti kuskin päähän

  • 23.8.20:19
    Urheilu

    MotoGP-kisassa hurja tilanne – pyörä karkasi yli turva-aitojen

  • 22.7.06:58
    Moottoriurheilu

    Samasta sarjasta jälleen suru-uutinen – jo toinen kuolemaan johtanut onnettomuus kuukauden sisään

  • 15.7.16:14
    Urheilu

    Järkyttävä Hitler-skandaali MM-sarjassa