Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Täältä saat apua, jos väkivalta uhkaa – kotihälytykset lisääntyvät jouluna

7:39Täältä saat apua, jos väkivalta uhkaa
Julkaistu 20.12.2017 11:12

MTV LIFESTYLE

Joulua pidetään rauhan ja rakkauden aikana, mutta jotkut joutuvat elämään sitä myös väkivallan tai sen uhan alla, mikä näkyy kotihälytysten lisääntymisenä. Mistä apua voi hakea – juhlapyhinä ja muulloin? Ensi- ja turvakotien liiton sekä THL:n edustajat antoivat neuvoja Huomenta Suomessa.

– Monella on sellainen ajatus, että minä olen ainoa (väkivallan uhri), mutta se ei pidä paikkaansa. Suomessa joka kolmas 15–74-vuotias nainen joutuu läheisuhteissaan väkivallan tai sen uhan alaiseksi. Se tarkoittaa yli 920 000 ihmistä, Ensi- ja turvakotien liiton pääsihteeri Riitta Särkelä kertoi lähetyksessä.

– Apua kannattaa hakea rohkeasti, koska ne tilanteet eivät mene ohi itsestään, Särkelä lisää.

Särkelä kehottaa myös tekemään niin sanotun turvasuunnitelman eli miettimään, miten käytännössä toimii, jos tilanne kotona kärjistyy.

Akuutin hädän hetkellä tulee aina soittaa hätänumeroon 112.

Tukea ja keskusteluapua voi hakea esimerkiksi seuraavista paikoista.

Nollalinja: 080 005 005

Auttava puhelin on auki vuoden jokaisena päivänä 24 tuntia. Puheluihin vastaavat ammattilaiset. Soittaminen on maksutonta, eikä puhelu näy puhelinlaskussa. Päivystäjien kanssa voi keskustella nimettömänä sekä suomeksi, ruotsiksi että englanniksi.

Nettiturvakoti: nettiturvakoti.fi

Sivustolta löytyy tietoa ja apua väkivallan ja sen uhan alla eläville. Omasta tilanteestaan voi myös keskustella nimettömänä chatissa.

Turvakodit

Suomessa on 23 maksutonta, ympäri vuorokauden palvelevaa turvakotia, jonne voi mennä, kun kotiin jääminen on mahdotonta tai liian vaarallista. Kriisitilanteen ratkaisemiseksi saa myös tukea henkilökunnalta. Turvakodeista mihin tahansa voi hakeutua omasta asuinpaikasta riippumatta. Lähimmän turvakodin numero voi olla hyvä tallentaa omaan kännykkään – ei välttämättä turvakodin nimellä.

Tunnistatko, mikä muu kuin lyöminen on väkivaltaa? Mitä kaikkea turvasuunnitelmassa pitäisi ottaa huomioon? Katso video kokonaisuudessaan ylhäältä.

Lisää aiheesta:

Moni turvakotia tarvitseva sinnittelee joulupyhien yli – "Jospa tämä joulu onnistuisi"Moni sinnittelee joulun väkivallan pelossa: "Koti on liian monelle turvaton paikka"Perheväkivalta jää usein piiloon lähipiiriltä – asiantuntija: "Harvoin traaginen tapahtuma on yksittäistapaus"Perheet viettävät nyt tiiviisti aikaa yhdessä – tilanteet saattavat joissain kodeissa kärjistyä väkivaltaan: "Tärkein viesti on, että apua on saatavilla koko ajan"Moni nuori haki tänäkin jouluna apua turvakodista: "Joskus kriisiytyminen saattaa olla hyvästäkin""Jouluna ylläpidetään kulisseja" – turvakodit tupaten täynnä
VäkivaltaIhmissuhteetJouluLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Väkivalta
  • Eilen05:54
    Helsinki

    Itä-Helsingin tyttökopla herättää pelkoa: "Lapseni kaveri soitti ja kertoi, että sun lapsi on hakattu täysiä"

  • ma06:14
    Joukkoampuminen

    Bondi Beachin veriteosta lisätietoja – ABC: Epäiltyjen autosta löytyi Isisin liput

  • 12.12.07:54
    Poliisi

    Kysely: Väkivaltaa kokeneet jäävät usein ilman apua

  • 6.12.23:08
    Helsinki

    Silminnäkijä STT:lle: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut asiaan

  • 4.12.18:36
    Poliisi

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"