Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksei itsemurhasta uutisoida sen oikealla nimellä? Somehuhumyllyn yltyessä poliisin ja median on tasapainoiltava faktojen kanssa

12:45Poliisien itsemurhat järkyttävätKatso myös Rikospaikan keskustelu menneeltä talvelta: Poliisien itsemurhat järkyttävät.
Julkaistu 21.07.2025 16:04
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Itsemurhista on todella tärkeää puhua, mutta toivon näkökulmasta, sanoo Mieli ry:n kriisitoimintojen päällikkö Marena Kukkonen MTV Uutisille. Kukkonen muistuttaa, että itsetuhoisista ajatuksista itse tekoon on vielä pitkä matka.

Suomessa viranomaiset, kuten poliisi, noudattavat varovaisuutta tiedottaessaan itsemurhatapauksista.

Tiedotteissa ei välttämättä kerrota suoraan, mitä on tapahtunut, mutta asia voi olla luettavissa rivien välistä tai tiedotteista saattaa herätä kysymyksiä.

Poliisi voi esimerkiksi kertoa, että jossain tapauksessa ei epäillä onnettomuutta eikä rikosta. Jos kysymys on esimerkiksi rautatiellä tapahtuneesta kuolemantapauksesta, kysymyksessä on melko usein itsemurha.

– Kun jotakin tapahtuu, on tärkeää tiedottaa ja uutisoida, ettei asioista leviä turhaa spekulaatiota. On kuitenkin tehtävä rajanveto, mikä on riittävää informaatiota ja mikä on ihmisten turhan mielenkiinnon tyydyttämistä, Marena Kukkonen Mieli ry:stä toteaa.

Some-aikana verkossa alkaa usein levitä välittömästi erilaisia "tietoja” tai spekulaatiota tapauksista, mutta viranomaisten tehtävänä on tutkia tapauksista faktat.

– Esimerkiksi kuolemansyyn selvittäminen vie aikaa, Kukkonen muistuttaa.

Viranomaisten viestintää säätelee myös laki. Esimerkiksi kuolemansyyn selvittämien on salassa pidettävää tietoa. Samoin ihmisten terveystiedot eivät kuulu julkisuuteen.

Itsemurhatapauksissa jäljittelyn vaara on aina olemassa.

Sen vuoksi niin viranomaisten kuin median täytyy tasapainotella tarpeellisen, faktoja kertovan ja huhuja torjuvan tiedon, ja laajan yleisön kannalta tarpeettoman tiedon välillä.

– Suuri osa ihmisistä osaa lukea tapahtumat uutisina ikään kuin neutraalisti, mutta aina on myös ihmisiä, jotka ovat jo valmiiksi akuutissa hengenvaarassa. Heille tiedot saattavat laukaista pahaa oloa ja heidän vaaransa lisääntyy.

Romantisointi voi pahentaa tilannetta

Kukkosen mukaan itsemurhiin liittyy valitettavana ilmiönä kopioinnin vaara, minkä vuoksi esimerkiksi tarkkojen tapahtumapaikkojen tai tekotavan kuvailu voi lisätä uusien tapauksien riskiä. 

Esimerkiksi Japanissa Aokigahara-metsällä on surullisenkuuluisa maine niin kutsuttuna ”itsemurhametsänä.” Kukkonen mainitsee myös San Franciscon Golden Gate -sillan.

– Kyllähän näistä on valitettavasti tullut paikkoja, jotka voivat luoda itsemurhan ympärille negatiivista romantisointia, ja saattavat osaltaan lisätä itsemurhavaaraa.

Nuoret eivät ymmärrä tekojen lopullisuutta

Marena Kukkonen muistuttaa, että nuorten aivot eivät kykene vielä hahmottamaan asioiden tai esimerkiksi elämän haasteiden mittasuhteita, eivätkä nuoret aina ymmärrä, miten lopullisesta asiasta itsemurhassa on kysymys.

– On kauhean tärkeää, etteivät aikuiset luo niin sanottuja ”hot spotteja”, jotka saattavat jonkun jo vaarassa olevan mielessä laukaista ajatuksia: tässäkin on tapahtunut jotain, myös minä voin tehdä tässä paikassa jotain.

Sosiaalisen median vaikutusta Kukkonen kuvaa kaksijakoiseksi. Somessa liikkuva huolestuttava materiaali voi viedä ihmisiä mukanaan syvempiin vesiin ja lisätä pahaa oloa.

Toisaalta some tarjoaa mahdollisuuksia saada tukea ja kertoa pahasta olosta ennen kuin jotain lopullista mahdollisesti tapahtuu.

– Somessa on paljon hyvää vertaistukea ja asioista uskalletaan siellä puhua. Ihmiset saavat ajoissa apua, kun eivät jää pyörittelemään ajatuksia.

– Itsemurhista pitää ja saa uutisoida, kunhan asia pidetään toivon puolella: selviytymistarinoita, toivoa ja tukea. Ehkä joku saa apua vaikeaan tilanteeseen ja selviää. Mikään asia ei ole mustavalkoinen, Marena Kukkonen havainnollistaa.

Aikuisten tehtävänä puolestaan on kyetä vastaamaan nuorten tarpeeseen puhua vaikeista asioista, vastata hätään ja tarjota tukea.

– Nuorilla ei ole pitkän aikavälin ongelmanratkaisukykyä. Pettymykset tulevat vasta ensimmäistä kertaa eteen. Ei ole vielä kykyä ajatella, että nyt tapahtui näin, mutta se menee kohta ohi. Nuorilla ajatukset saattavat siksi lähteä nopeasti vaarallisiin vesiin.

Tarvitsetko kriisiapua?

Keskusteluapua saa esimerkiksi seuraavilta tahoilta

  • Oman hyvinvointialueen sosiaali- ja kriisipäivystyksen numerosta
  • Mieli ry:n kriisipuhelimesta ympäri vuorokauden 09 252 50111
  • Helsingin kaupungin kriisipäivystyksestä joka päivä kellon ympäri numerosta 09 310 44222
  • Kirkon palvelevasta puhelimesta 0400 221 180 joka päivä kello 18–24

Lue myös:

Kielteinen päätös tukihakemukseen voi ajaa itsemurhan partaalle, kertoo selvitys

Olympiavoittaja hautoi synkkää ratkaisua – kolme sanaa pelasti hänet

Aimee, 21, kuoli – sisko MTV:lle: Uskon, että hänet houkuteltiin riistämään henkensä

Lisää aiheesta:

Pirkkalan veriteosta leviää video, joka vahingoittaa uhrien lisäksi sen katsojiaItsemurhan tekopaikkaa ei valikoida sattumalta: "Se sisältää yleensä vahvan viestin"Poikansa menettänyt Juha kertoo: Nämä itsemurhiin liittyvät myytit eivät pidä paikkaansa"Kun nuori kertoo pahasta olosta, aikuisten on kuunneltava": Koronavuosi nosti nuorten itsemurha-ajatukset huolestuttavan korkealle – kaikki eivät saa tarvitsemaansa apuaJoka kymmenes nuori aikuinen on vakavasti harkinnut itsemurhaa kuluneen vuoden aikana – Hannele kertoo henkensä riistäneen poikansa tarinanYhteisöllinen sureminen voi helpottaa, mutta myös lisätä ahdistusta – "Aikuiset ihmiset ovat ensisijaisesti itse vastuussa omista tunteistaan"
ItsemurhaKuolemantapauksetPoliisiMielenterveysNuoretKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itsemurha
  • 2.10.09:17
    Jasmin Voutilainen

    Lisätietoa vakavista rikosepäilyistä, joiden uhriksi Jasmin Voutilainen joutui – tapahtuivat näyttelijän kotona

  • 1.10.08:31
    Jasmin Voutilainen

    Yle: Jasmin Voutilaisen epäillään joutuneen vakavien rikosten uhriksi vain hetkeä ennen kuolemaansa

  • 22.9.15:35
    Kuolemantapaukset

    Kansanedustaja Eemeli Peltoselle muistorahasto – tukea vähävaraisille lapsille ja nuorille

  • 13.9.10:22
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    New York Times: Äiti haastoi Robloxin oikeuteen – lapsi joutui pelissä pedofiilin uhriksi ja tappoi itsensä

  • 10.9.18:55
    Masennus

    Mikä ajaa itsemurhaan? Tällainen on epätoivon hetki: "Aivot eivät keksi ratkaisua, miten päästä tästä tilasta"