Loihdi upea sydämenmuotoinen täytekakku makeista mansikoista ja mangosta. Koristele kakku samana päivänä kun tarjoilet sen, niin kakun ulkonäkö pysyy mahdollisimman kauniina!
Kakkupohjaan sopivat parhaiten Myllyn Paras Karkea Vehnäjauho tai Erikoisvehnäjauho, sillä ne eivät paakkuunnu, ja niissä oleva karkeampi raekoko tuo ilmavamman tuloksen munavaahdossa.
Muista, että huoneenlämpöiset munat vaahtoutuvat paremmin kuin jääkaappikylmät ja vanhemmat kananmunat vaahtoutuvat tuoreita paremmin
Tee kakkupohja etukäteen valmiiksi ja täytä se jo tarjoilua edeltävänä päivänä, näin saat mehevän täytekakun
Pieneen sydänvuokaan noin 6:lle:
3 kananmunaa
1½ dl sokeria
1 dl Myllyn Paras Karkea tai Erikoisvehnäjauhoja
1 rkl perunajauhoja
n.1 tl leivinjauhetta
Leivitykseen:
margariinia
Myllyn Paras Korppujauhoja
Vatkaa sokeri ja munat kuohkeaksi, valkoiseksi vaahdoksi. Sekoita leivinjauhe ja jauhot keskenään ja lisää ne taikinaan. Sekoita taikina nopeasti tasaiseksi. Voitele pienehkö kakkuvuoka rasvalla ja leivitä pinta korppujauhoilla. Kaada taikina vuokaan ja paista 200-asteisen uunin toiseksi alimmalla tasolla 15-20 minuuttia riippuen vuoan laakeudesta. Kumoa kakku vähän jäähtyneenä.
Kostutus:
1½-2 dl mansikkamehua tai säilykemangon lientä
Täyte ja päälle:
2 dl mansikkasosetta
