Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
5:05Nuorten ääni: Miten kiusaaminen eroaa nuorten ja aikuisten välillä?Nuorten ääni: Miten kiusaaminen eroaa nuorten ja aikuisten välillä?
Julkaistu 02.07.2019 11:05

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Brittiteinin tanssiaisilta sai ikävän päätöksen, kun kiusaajat tärvelivät hänen tanssiaismekkonsa. Kiusaamistapaus on puhututtanut ihmisiä ympäri maailman, kertoo australialaissivusto Kidspot.com.au.

Jokainen lukion käynyt nuori muistaa vanhojentanssipäivän. Silloin lukion vanhimmat pukeutuvat prinsessamekkoihin ja komeisiin pukuihin. Etenkin teinitytöt odottavat tuota prinsessapäivää jännityksellä ja suurella innolla – onhan päivä vaatinut rahaa, aikaa ja vaivaa kaikkine yksityiskohtineen.

Kaikille tuo päivä ei ole kuitenkaan yhtä loistokas.

Peloista tuli totta – tanssiaisilta päättyi lyhyeen

Emilee Perry, 16, oli odottanut tanssiaispäivää pelon sekaisin tuntein. Hän ei olisi halunnut osallistua tanssiaisiin, sillä hän kärsi ahdistuneisuudesta. Kaikesta huolimatta hän keräsi rohkeutensa, pukeutui parhaimpiinsa ja lähti hymyissä suin kohti tanssiparketteja.

Surullinen kuva 16-vuotiaasta tytöstä leviää – koulun tanssiaiset olivat katastrofi: "Toivon, että joku nöyryyttää kiusaajaa, kuten hän nöyryytti tytärtäni"

Brittinuori oli pukenut ylleen vaalean, timantein kirjaillun mekon, jonka merenneitohelma sopi aikuistuvalle nuorelle kuin nenä päähän. Emileen kasvoja imarteleva kampaus ja kaunis meikki viimeistelivät huolitellun kokonaisuuden.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Tanssiaisilta päättyi kuitenkin karvaisiin kyyneliin, kun teinitytön vanhemmat hakivat tyttärensä pois tanssiaisista vain kaksi tuntia myöhemmin.

LUE MYÖS: Teinityttö ei uskaltautunut koulun juhliin kiusaajien vuoksi – 120 moottoripyöräilijää ja liuta tuntemattomia saapui avuksi

Äiti jakoi koskettavan julkaisun

Emileen äiti Tracy jakoi sydäntä särkevän itkuisesta tyttärestään, jonka meikki oli valahtanut kyynelistä poskipäille ja jonka tanssiaismekko on vain kaunis muisto.

– Tässä on kaunis tyttäreni, joka kärsii ahdistuneisuudesta ja jota piti taivutella, jotta hän lähtisi tanssiaisiin tänä iltana, äiti kirjoitti päivityksessään.

LUE MYÖS: 40 prosenttia nuorista on törmännyt verkossa kiusaamiseen tai vihapuheeseen – "Nuorille vihapuhe ja kiusaaminen osittain sama asia"


Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

Tytön kiusaaja oli kastellut tytön päästä varpaisiin kannullisella mehua, minkä vuoksi Emileen upea prinsessamekko oli pilalla. Emileen istuuduttua vanhempiensa autoon, mehua valui edelleen hänen selkäänsä pitkin.

– Toivon, että jonain päivä joku nöyryyttää kiusaajaa, kuten hän nöyryytti tytärtäni, äiti toivoo katkerassa kirjoituksessaan.

Maailmanlaajuinen näkyvyys löi ällikällä

Emileen epäonnistunut tanssiaisilta sai laajalti näkyvyyttä. Kiusaamistapaus on puhututtanut sekä useilla uutissivustoilla että sosiaalisessa mediassa. Tapausta ei puitu ainoastaan Ison-Britannian lehtien palstoilla, vaan Emileen kohtaama kiusaamistapaus on puhututtanut ihmisiä ympäri maailman.

Teinitytön saama kohtelu ja hänen äitinsä jakamat kuvat saivatkin aikaan tuhansien empaattisten ja Emileetä kehuvien viestien tulvan.

– Hän on todella upea tyttö ja henkilö, joka teki tuon, on luultavasti kateellinen hänelle, eräs aprikoi.

– Minuakin kiusattiin. Toivon, että he, jotka tekivät tuon hänelle, saavat rangaistuksen tai vähintään heidän vanhemmilleen on ilmoitettu, eräs kommentoijista toivoo.

Emilee on edelleen syvästi järkyttynyt kiusaajiensa teosta, mutta niin hän kuin hänen äitinsäkin ovat sitäkin hämmentyneempiä saamastaan huomiosta.

LUE MYÖS: Teinityttö joutui jättämään koulun tanssiaiset väliin kemoterapian takia – ystävät järjestivät ikimuistoisen yllätyksen

– En voi uskoa, mitä on tapahtunut. Tyttäreni on sanaton saamastaan tuesta ympäri maailman, äiti kommentoi tapahtunutta.

– Vau, haluan ottaa oman aikani kiittääkseni kaikkia niitä ihmisiä, jotka ovat hukuttaneet minut rakkaudellaan ja tuellaan, Emilee kirjoitti häkeltyneenä sosiaalisessa mediassa.

Emilee ei kuitenkaan aio tuoda tekijän nimeä julkisuuteen, sillä hän ei halua saada itselleen lavertelijan leimaa kiusaamisen pelossa. Hän kuitenkin uskoo, että ikävällä välikohtauksella on loppujen lopuksi myös positiivisia vaikutuksia.

– Tapa, jolla ihmiset ovat osoittaneet tukensa, on osoittanut minulle, että voin päästä tästä yli. Tämä tekee minusta vahvemman ihmisen, Emilee uskoo.

LUE MYÖS: Koulukiusattu tyttö puhui itsemurhasta – äidin karu purkaus luokkatovereille tallentui videolle: "Jos hengitättekin väärällä tavalla..."

Lue kaikki uusimmat lifestyle-aiheiset artikkelit!

Lähteet: Kidspot.com.au, The Sun, Daily Mail, Emilee Perryn Facebook, Tracy Perryn Facebook

Lisää aiheesta:

Teini käännytettiin pois koulun juhlista – onko tämä asu mielestäsi sopimaton?Teinityttö saapui koulun tanssiaisiin miljoonien kristallien koristamalla Rolls-Roycella: "Haluaisin nähdä hänen häänsä"Leski kunnioitti traagisesti menehtyneen miehensä muistoa huumorin avulla – pukeutui ystäviensä kanssa häämekkoihin ja joi olutta: "Nauroimme niin paljon, että kylkiin sattui"Lana, 3, kuolee syöpään hetkenä minä hyvänsä – isosiskolta koskettava ele: "Hän oli prinsessa sinä päivänä"Nainen haukkui Jennaa kirkon vessassa – videota tapahtuneesta katsottu miljoonia kertoja: "Sanoitko sinä minua lihavaksi?"Tyttö ajoi hiuksensa syöpäkampanjan vuoksi – koulutoverit haukkuivat rumaksi: "Häntä kiusattiin todella pahasti"
KiusaaminenKauneus ja tyyliSosiaalinen mediaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kiusaaminen
  • 17.10.18:39
    Pahoinpitely

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 16.10.21:42
    Yritykset ja brändit

    Koulukiusatusta tietokonenörtistä rikkaaksi yrittäjäksi – erikoishaastattelussa Varustelekan Valtteri Lindholm

  • 1.10.20:04
    Koulu

    Turussa havaittiin, mitä kiusaaminen saa aikaan aivoissa: "Välittömiä ja mitattavia vaikutuksia"

  • 29.9.11:17
    Koulu

    Opettaja Oskari lopetti kiusaamisen nerokkaalla tavalla

  • 7.9.12:06
    Rasismi

    Hälyttäviä lukuja yläkoululaisten kokemasta rasismista: "Se on läsnä koko ajan"