Joulunalusaika on vilkasta turistiaikaa pikkukaupunki Penedossa, kun brasilialaismatkailijat tulevat tutustumaan "suomalaiseen" jouluun.
Monilla keskustan putiikeilla on suomalaiset tai suomalaisuuteen viittaavat nimet. On Tonttulakki-suklaata, Joulupukin piste, Korvapuusti-ravintola ja suomalaista jäätelöä. Ostoskortteli Pikku-Suomesta löytyy myös Joulupukin talo pukkeineen. Joulupukkia ovat tulleet tapaamaan myös Sao Paulon Sao Sebastiaossa asuvat Malagolit.
– Kävimme Penedossa pari vuotta sitten syyskuussa, mutta nyt halusimme tulla jouluna, sanoo perheen äiti Sabrina.
Kolmivuotias tytär Maita aikoo jättää tuttinsa pukille.
Suomalaisuus katoamassa
Laura Ampula, jonka äiti oli alkuperäisiä Penedon siirtolaisia, kertoo, että lauantaisin kaupungissa voi olla kymmeniä turistibusseja.
– Luulen, että suurin osa turisteista ei tiedä Penedon suomalaishistoriasta mitään.
Helena Hildén de Sousa, toisen Penedoon tulleen suomalaisen tytär, arvioi, että ennen kaupungissa kiinnosti suomalaisuus. Nyt turisteja vetää enemmän joulu, josta voi nauttia Pikku-Suomessa vuoden ympäri.
– Suomalaista ovat vain nimet. Harmittaa, että kaikkea myydään suomalaisuudella, vaikka niillä ei ole mitään tekemistä Suomen kanssa.
