Suomi kukisti lauantaina Kroatian 3–0 (25–16, 25–12, 25–20) lentopallon Kultaisen liigan turnauksessa Nokialla. Näin Suomi selviytyi 5.–6. heinäkuuta Tshekin Brnossa pelattavaan liigan lopputurnaukseen.
Muut lopputurnausmaat ovat isäntämaa Tshekki, Kreikka ja Israel.
Hakkuri Joonas Jokela oli lauantaina Suomen tehokkain 1 438 katsojan edessä. Hän teki 20 pistettä, ja tehosaldo oli peräti +19. Ainoa virhe tuli syöttöviivan takaa.
– Oli älyttömän siistiä, että näin paljon ihmisiä viettää juhannusta meidän kanssa eikä maalla. Joukkueella oli aattona saunailta, mutta kukaan ei ottanut yhtään olutta. Kaikki olivat Pepsi Max -linjalla, Jokela kuvaili joukkueen ammattimaisuutta.
Pistemäärä oli Jokelan paras liigassa. Edellinen ennätys oli 18 merkinnällä Tshekkiä vastaan viikko sitten lauantaina. Kroatia-ottelu oli Jokelan uran 84. A-maaottelu, mikä on enemmän kuin kellään muulla Nokian turnaukseen osallistuneella pelaajalla.
– Kyllä tämä oli yksi parhaista maaotteluistani. Oma panos ja joukkueen voitto maistuvat. Olen ylpeä kaikista joukkueessa, että löysimme oman tasomme Kreikka-ottelun kyykkäyksen jälkeen, Jokela sanoi.

