Suomen parhaat urheilijat lajeittain valittu – miten kävi yleisurheilun EM-kultamitalistien välillä?

1:50
Urheiluvuosi 2022 oli suomalaisittain huima – tässä sykähdyttävimpiä hetkiä ja urheilijoita.

Urheilutoimittajain liitto on julkaissut valintansa lajien parhaiksi urheilijoiksi Suomessa vuonna 2022. 

Vuoden urheilija, joukkue ja valmentaja sekä muita merkittäviä tunnustuksia jaetaan Urheilugaalassa torstaina. 

Lajien parhaat urheilijat 2022:

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto

Agility: Jaakko Suoknuuti, Littoisten Agility Warriors (Lieto)

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Santeri Kiiveri, Saimaa Ski (Lappeenranta)

Amerikkalainen jalkapallo: Olaus Alinen, Loomis Chaffee Pelicans (USA)

Ampumahiihto: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

Ampumaurheilu: Noora Antikainen, Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Autourheilu: Kalle Rovanperä

Beach volley: Taru Lahti-Liukkonen – Niina Ahtiainen

Biljardi: Arseni Sevastyanov, Iso8 (Kotka)

Brasilialainen jujutsu ja lukkopaini: Santeri Lilius, Lilius Barnatt (Espanja)

Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy, Asikkala)

E-urheilu: Erik Tammenpää, ENCE (Helsinki)

Freestyle: Anni Kärävä, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)

Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

Futsal: Jani Korpela, MFC Torpedo (Venäjä) / Kampuksen Dynamo (Jyväskylä) / BTS Rekord Bielsko-Biala (Puola)

Golf: Kalle Samooja, Kultaranta Golf (Naantali)

Hiihtosuunnistus: Ville-Petteri Saarela, Keminmaan Urheilijat

Ilmailu: Jussi Forss, Lennokkipojat (Helsinki)

Jalkapallo: Natalia Kuikka, Portland Thorns (USA)

Jousiammunta: ​Jere Forsberg, Jousiammuntaseura Robin Hood (Espoo)

Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan (Helsinki)

Jääkiekko: Mikko Rantanen, Colorado Avalanche (USA)

Jääpallo: Samuli Helavuori, Edsbyns IF (Ruotsi)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Peppi Konsteri, Giants (Pori)

Kiipeily: Enni Bertling, Kiipeilyurheilijat (Helsinki)

Koripallo: Lauri Markkanen, Cleveland Cavaliers (USA) / Utah Jazz (USA)

Kriketti: Peter Gallagher, Empire Kriketti Klubi (Helsinki)

Käsipallo: Max Granlund, Alingsås (Ruotsi)

Lentopallo: Roosa Koskelo, Allianz MTV Stuttgart (Saksa)

Lumilautailu: Matti Suur-Hamari

Maahockey: Santeri Määttänen, HT-85 (Hämeenlinna)

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Melonta: Sara Mihalik, Meloiloa (Jyväskylä)

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Saku Niskanen, Ylä-Savon Moottorikerho (Iisalmi)

Moottoripyöräily: Lari Kunnas, Helsingin Moottorikerho

Moottoriveneily: Alec Weckström, Porvoon Moottorivenekerho

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Emma Jokiaho, Tampereen Voimailuseura

Paini: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera

Painonnosto: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi

Pesäpallo: Jukka-Pekka Vainionpää, Vimpelin Veto

Petanque: Mikko Lehti, Riemukaari (Kärkölä)

Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily: Akseli Saurama, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Sinem Kurtbay – Akseli Keskinen, NJK (Helsinki) / Tuusulanjärven Purjehtijat (Järvenpää)

Pyöräily: Anniina Ahtosalo, Uno-X Pro Cycling Team (Norja) / Korson Kaiku (Vantaa)

Pyöräsuunnistus: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas

Pöytätennis: Benedek Olah, Seinäjoen Sisu / Jura Morez TT (Ranska)

Ratsastus: Emma Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat

Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89 / RNK Flyers (Raisio)

Rugby: Sanna-Kaisa Lintu, Helsinki Rugby Club

Rullalautailu: Eetu Toropainen

Salibandy: Lassi Toriseva, SC Classic (Tampere)

Soutu: Joel Naukkarinen, Nesteen Soutajat (Turku)

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Espoo)

Suunnistus: Venla Harju, Tampereen Pyrintö

Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

Taitoluistelu: Juulia Turkkila/Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat

Taitouinti: Pinja Kekki, Vantaan Pyörre

Tanssiurheilu: Masi Sauren/Anna Tyutyunyuk, Rock´n´Swing Dance Club Comets (Helsinki)

Tennis: Harri Heliövaara, Sata-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Anna Rantanen, Lahti Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

Uimahypyt: Lauren Hallaselkä, Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki)

Uinti: Matti Mattsson, Porin Uimaseura

Valjakkourheilu: Ronny Wingren, Pohjois-Lapin Valjakkourheilijat

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani

Vesihiihto: Evert Aartsen jr., Kokkolan Barefooters

Vesipallo: Pessi Aalto, Turun Uimarit

Voimanosto: Emmeth Salo, Pietarsaaren Voimailijat

Voimistelu: Maisa Kuusikko, Tampereen Voimistelijat

Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Yleisurheilu: Wilma Murto, Salon Vilpas

Lue myös:

    Uusimmat

    Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme vaihtamaan tuettuun selaimeen. Lisätietoja