Suomen naisten jääkiekkomaajoukkue aloitti urakkansa Kanadassa pelattavassa MM-turnauksessa keskiviikon ja torstain välisenä yönä Suomen aikaa nihkeällä 1-0-voitolla Japanista.
Ottelun ainoan maalin iski avauserässä ajassa 4.57 Katja Riipi tarkalla lyöntilaukauksella siniviivan tuntumasta. Ylivoimamaaliin antoivat syötöt Emma Laaksonen ja Nora Tallus. -Ottelu oli juuri niin vaikea kuin olimme odottaneet. Japani pystyi rikkovalla pelityylillään ja sitkeällä taistelullaan pitämään ottelun tasaisena. MM-kisojen avausotteluun liittyy yleensä myös hieman jännitystä, joka näkyi tällä kertaa puutteellisena viimeistelynä, Suomen päävalmentaja Hannu Saintula kommentoi.
Suomi hallitsi peliä, ja siitä kertovat myös maalivahtien torjunnat. Suomen Heidi Wiik ansaitsi nollapelin 11 torjunnalla, Japanin maalivahti Tomoko Fujimoto ehti puolestaan kiekon tielle 26 kertaa. -Joukkueella on nyt enemmän itseluottamusta. Kaikki tekivät tehtävänsä, maalivahti, puolustajat ja hyökkääjät. Emme vain saaneet maalia aikaiseksi, avausottelunsa Ruotsille maalein 2-8 hävinneen Japanin hyökkääjä Hanae Kubo mietti pelin jälkeen.
Keskiviikon muissa peleissä Venäjä kaatoi Sveitsin 2-1 ja Saksa Kiinan 4-2. Suomi kohtaa seuraavassa ottelussaan Ruotsin, ottelu alkaa klo 1.00 Suomen aikaa torstain ja perjantain välisenä yönä.
Dartmouth/Halifax, Kanada: Naisten jääkiekon MM-kilpailut, 2. päivä:
C-lohko:
Suomi-Japani 1-0 (1-0, 0-0, 0-0)
1. erä: 4.57 Katja Riipi (Emma Laaksonen-Nora Tallus) 1-0 yv.
2. ja 3. erä maalittomia.
Lohkon tilanne:
Ruotsi 1 1 0 0 8- 2 2 Suomi 1 1 0 0 1- 0 2 Japani 2 0 0 2 2- 9 0
Jäljellä oleva ottelu: 1.4. Ruotsi-Suomi (torstain ja
perjantain välinen yö Suomen aikaa).
