Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomeen epäillään tuodun yli 350 kiloa huumeita – 27 ihmiselle syytteet Dödspatrullen-jutussa

4:12Näin poliisi pääsi Ruotsista johdetun huumeorganisaation jäljilleNäin poliisi pääsi Ruotsista johdetun huumeorganisaation jäljille
Julkaistu 03.11.2023 12:57

MTV UUTISET – STT

Oikeudenkäynnin on määrä alkaa kahden viikon kuluttua.

Ruotsalaiseen Dödspatrullen-rikollisverkostoon liittyvässä laajassa huumejutussa on nostettu syytteet yhteensä 27:ää ihmistä vastaan, kertoo Helsingin käräjäoikeus.

Toinen jutun syyttäjistä Henri Syrjälä sanoo STT:lle, että syytteet koskevat pääasiassa törkeitä huumausainerikoksia. Hän ei tässä vaiheessa kommentoi tarkemmin asiaa, sillä haastehakemus on vielä salainen.

Oikeudenkäynnin on määrä alkaa kahden viikon kuluttua torstaina 16. marraskuuta. Sille on käräjäoikeuden mukaan varattu 30 käsittelypäivää tammi–helmikuulle asti.

Poliisi kertoi aiemmin, että Suomeen epäillään tuodun yli 350 kiloa huumeita ja yli miljoona lääkeainetablettia.

Rikoksista epäillyt ovat syntyneet pääosin 1990-luvun lopussa ja 2000-luvun alkupuolella. Heidän joukossaan on useita kansalaisuuksia. Yli puolet epäillyistä on yhä vangittuna.

Ruotsalaiset tapasivat Suomessa katujengiläisiä

Rikoskokonaisuus alkoi paljastua poliisille viime vuoden syksyllä, kun poliisi kiinnitti huomiota tiettyihin Suomessa vierailleisiin ruotsalaisiin.

Keskusrikospoliisin (KRP) tutkinnanjohtaja Marko Heinonen sanoi lokakuun alussa, että väkivaltaiseen ryhmään liittyvien ihmisten huomattiin tapaavan suomalaisia katujengiläisiä ja viettävän aikaa heidän kanssaan.

Myöhemmin poliisin tietoon tuli, että ruotsalaisten mukana Suomesta Ruotsiin liikkui rahaa, ja alkuvuodesta tehty liikennepysäytys vahvisti käsityksen, että kyse on huumeista.

– Henkilöltä, jonka kanssa ruotsalaiset olivat viettäneet paljon aikaa Suomessa, takavarikoitiin 1,5 kiloa amfetamiinia. Siinä yhteydessä lukittautui, että kyse on huumausaineista, Heinonen sanoo.

Lue myös: Sisäministeri Rantanen huolissaan Kuolemanpartio-tapauksesta – "Askel eteenpäin katujengi-ilmiössä"

Lisää aiheesta:

Ruotsalaiskaksikolle syytteet termospommin rakentamisesta – rikosvyyhdin käsittely alkaaMTV paikalla: Pahamaineiseen Dödspatrulleniin liittyvä oikeudenkäynti sai tahmaisen alun – useita syytettyjä puuttuiJengeihin kytkeytyvillä ruotsalaisnuorilla pelottavia asenteita: "Moni ajattelee, että hyvä jos elää 25-vuotiaaksi"Poliisi MTV:lle: Ruotsin huumevyyhdissä ei ole kyse väkivaltaisen Dödspatrullen-jengin rantautumisesta Suomeen Rekkaralli vei miljoonia Suomesta Turkkiin, jossa rikollispomo "Kurdikettu" majailee – KRP:n mukaan Ruotsin huumevyyhdin isot kalat eivät ole vielä nalkissaMTV oikeudessa: Kansainvälinen jengioikeudenkäynti Helsingissä alkoi tiukkojen turvatoimien ympäröimänä – turvasalissa poliiseja, näköesteet ja tiukka kuri
KatujengitHuumeetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Katujengit
  • 12.9.05:58
    Poliisi

    Erikoissyyttäjältä kovaa tekstiä katujengeistä: "Lahkon tyyppinen porukka, jossa friikki etunenässä näyttää hullua esimerkkiä"

  • 4.9.10:20
    Rikos

    Milan Jaff haluaa lähteä Suomesta vapaaehtoisesti

  • 3.9.09:52
    Rikos

    Näin Milan Jaff suhtautui karkotuspäätökseen – prosessissa voi kestää vielä pitkään

  • 27.6.10:21
    Helsinki

    Milan Jaffin raiskaustuomio ja katujengituomio Kaivohuoneen iskusuunnitelmasta jäävät voimaan

  • 29.5.10:23
    Espoo

    Näin jouluammuskelijat viestivät toisilleen: "5 shotti lentää"