Eve-Tech ja toimitusjohtaja Konstantinos Karatsevidis ovat mukana Slushissa esittelemässä lasivitriinissä nähtävää aikaansaannostaan, Eve V -tietokonetta.
Suomalaisen Eve-Techin Eve V -tietokone ylsi Indiegogo-joukkorahoituspalvelussa ennätykseen nopeimpana 500 000 dollariin yltäneenä projektina.
Nyt kiinnitettävällä näppäimistöllä varustettu, 2-in-1-hybridilaite Eve V on kerännyt jo yli 1,1 miljoonaa dollaria ennakkomyyntinä joukkorahoituspalvelun kautta.
Aiemmin yhden Windows-tabletin markkinoille tuonut Eve-Tech on kehittänyt Eve V -konettaan jo pidempään ottaen yrityksen ympärille syntyneen tuhatpäisen yhteisön mukaan ohjaamaan kehitystyötä.
Lopputuloksena on laite, joka monella tapaa on parempi kuin Microsoftin tuorein Surface Pro 4. Myös Eve-Tech itse tykkää laitteensa vertailusta juuri Surfaceen, mistä Microsoft puolestaan ei näytä olevan pahoillaan. Microsoft tukee Eveä ja myös Slushiin Helsingissä Eve-Tech osallistui osana Microsoftin eri startup-yrityksiä esittelevää osastoa.
Monista joukkorahoitusprojekteista poiketen Eve V:n toimitusten ei pitäisi myöhästyä. Toimitusten ensimmäisille tilaajille on tarkoitus alkaa helmikuussa 2017. Laitteesta on olemassa jo prototyypit ja kehitystyö on käytännössä jo viimeistelty.