Arizona Coyotesin suomalaispuolustaja Juuso Välimäki pelaa läpimurtokauttaan NHL:ssä. Vielä vuosi sitten hän kuitenkin pelkäsi jopa NHL-uransa päättymistä.
Muutama vuosi takaperin Juuso Välimäkeä pidettiin yhtenä Suomen lupaavimmista puolustajista. Nuorten maajoukkueissa vastuurooleissa pelannut Välimäki murtautui kaudella 2018-19 21-vuotiaana Calgary Flamesin NHL-miehistöön, ja odotukset nuorukaisen kohdalla olivat suuria.
Calgaryssa vietetyt vuodet eivät kuitenkaan tuoneet kunnollista läpimurtoa taalakaukaloihin. Viime kaudella NHL-tason puolustajana pidetty Välimäki pelasi kuitenkin pääosan kaudestaan AHL:ssä. Käynnissä olevakin kausi näytti synkältä, kun Calgary passitti suomalaisen lokakuussa waivers-listalle.
LUE MYÖS: Miro Heiskanen takoi kovimman suomalaissuorituksen 37 vuoteen – huima pisteputki venyi jälleen
Arizona Coyotes poimi Välimäen riveihinsä ja 24-vuotias puolustaja sai uuden nosteen uralleen.
Välimäki myöntää Sportsnetin haastattelussa, että Arizona-siirto osoittautui suureksi onnenpotkuksi, sillä Calgaryssa NHL-ura oli jo umpikujassa.
– Välillä istun kotona ja mietin, että kuinka onnekas olenkaan, että tämä meni näin. En usko, että se olisi toiminut Calgaryssa, oli mennyt tilanne millainen tahansa. Tarvitsin uuden alun. Kyse ei lopulta ollut kenestäkään toisesta tai siitä, mitä joku teki tai ei tehnyt. Tarvitsin uuden alun ja uuden ympäristön aloittaakseni alusta, .

