Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisilta täystyrmäys hautajaisten live-videointiin sosiaaliseen mediaan – myös "peukutus" surunvalitteluna saa risuja

6:32Onko surulle tilaa?
Julkaistu 14.03.2018 10:51

MTV LIFESTYLE

Hautajaisissa otetaan usein perinteisiä kuvia, mutta videointi ei saa suosiota hautajaisissa, sillä vain yksi prosentti suomalaisista pitää hautajaisten live-videointia soveliaana, selviää henkivakuutusyhtiö Kalevan teettämästä kyselytutkimuksesta.

Yllä olevalla videolla keskustellaan kuolemasta ja surusta, onko arjessa enää tilaa surulle?

Kalevantoteuttaman kyselytutkimuksen mukaan hautajaisten live-videointi on sopimatonta. Sen sijaan perinteiset valokuvat ovat edelleen hyväksyttäviä, mutta hautajaiskuvien somejaon sallisi alle viides vastaaja.

Hautajaisiin halutaan osallistua paikan päällä. Vain neljä prosenttia vastaajista voisi osallistua hautajaisiin etänä esimerkiksi videoyhteyden välityksellä, Kaleva kertoo kyselyyn nojaten.

– On mielenkiintoista huomata kuinka syvällä hautajaisten tapakulttuuri elää kaikkialla Suomessa ja kaikissa meissä. Kuolemaan liittyy edelleen kunnioitus vainajaa sekä surevia omaisia kohtaan. Vanhat ja vahvatkin perinteet muuttuvat ajan saatossa, mutta yli puolet vastaajista pitää edelleen somessa ilmaistua surua kiusallisena. Vielä ei siis ole some-hautajaisten aika, Kalevan toimitusjohtaja Timo Laitinen toteaa.

"Peukutus liian positiivista"

Some-hautajaisten aika ei todellakaan ole siis vielä täällä, sillä kyselytutkimuksen mukaan vain viisi prosenttia suomalaisista pitää sosiaalisessa mediassa tehtyä osanottoa aitona. Surun purkautuminen sosiaalisessa mediassa mielletään jopa kiusallisena. Surunvalittelut halutaan tehdä kasvotusten, osanotossa peukutus on liian positiivista.

– Facebook on iloisen ja dynaamisen elämän kanava. Kyselytutkimuksemme tulokset kertovat, että kuolema ei kuulu sinne. Vain alle kymmenen prosenttia vastaajista on kirjoittanut seinälleen läheisensä kuolemasta. Luvut eivät muutu oli kyseessä sitten nuori tai vanha, asui vastaaja maalla tai kaupungissa, Laitinen pohtii tuloksia.


Edes nuoret eivät sure somessa

Joka viides valitsisi surutilanteessa tarkoituksellisen hiljaisuuden. Suruhymiöllä osanottonsa ilmaisisi vajaat 15 prosenttia. Surusydämen tohtisi laittaa enää vain joka kymmenes. Kansainvälisen ja lyhyen RIP-viestin kirjoittaisi noin 10 prosenttia vastaajista.

– Edes nuorempi ikäpolvi ei sure sosiaalisessa mediassa. Nuorista aikuista puolet haluaisi edelleen mennä haudalle somessa muistamisen sijaan, Timo Laitinen kertoo.

Suomalaiset surevat perinteitä kunnioittaen

  • Tilastokeskuksen uusimman tilaston mukaan 61 prosenttia suomalaisista seuraa yhteisöpalveluita säännöllisesti. Kun kyse on kuolemasta tai hautajaisista, on verkon yhteisöpalveluiden rooli selvästi pienempi.
  • Esimerkiksi läheisensä kuolemasta Facebookissa on omalle seinälleen kirjoittanut vain kahdeksan prosenttia.
  • Pääkaupunkiseudulla vain joka kymmenes pitää somen käyttöä sopivana suruvalitteluissa.
  • Maaseudulla somen käyttöä surunvalitteluissa ei hyväksy juuri kukaan.

Lähde: Henkivakuutusyhtiö Kalevan helmikuussa 2018 toteutettu kyselytutkimus, johon vastasi 1006 suomalaista.

Lisää aiheesta:

Henri, 41, haluaa syväjäädyttää ruumiinsa ikuista elämää varten – tästä on kyseSuomessa hautajaisten järjestäminen kestää paljon pidempään kuin muissa Pohjoismaissa – kirkko puolittaisi hautausajanKirja-arvio: Some mullisti kuoleman mediassaPuhuvatko nuoret enää tavallisia puheluita? "Se tuntuu turvattomalta"Ethän jätä jälkeesi haamuprofiilia? ”Kukaan ei halua törmätä kuolleisiin lähimmäisiinsä sosiaalisessa mediassa”Suomalaiset eivät halua puhua kuolemasta: "Kiertoilmauksia käyttää lähes joka toinen"
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen11:43
    Esports

    Milloin videopelaamisesta tulee ammatti? "Ei riitä, että pelaan kahdeksan tuntia päivässä"

  • Eilen09:02
    Elektroniikka

    Tarkkana joululahjaostoksilla: Verkkokauppa.com listasi taas tuotteet, jotka aiheuttivat pettymyksen

  • ma15:12
    Verkkohuijaukset

    Ajanvaraus hammashoitajalle? Varo tätä huijausta!

  • 23.11.06:39
    Asian ytimessä.doc

    Luka, 18, jahtaa isoja rahoja alalla, jolla vain äärimmäisen harva menestyy

  • 21.11.12:15
    Verkkohuijaukset

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata