Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiset eivät uskalla lähteä avaruuteen

SpaceShip Two. Credit Jack Brockway/Virgin Galactic
SpaceShip Two. Credit Jack Brockway/Virgin GalacticCopyright: MTV Oyj 2009/Credit Jack Brockway/Virgin Galactic
Julkaistu 08.01.2010 09:12

Suomalaiset eivät ole vielä uskaltautuneet avaruusreissulle, kerrotaan Areasta.

Arean tuotesuunnittelija Teppo Viiperi kertoo STT:lle, ettei vielä yhtään avaruusmatkaa ole ostettu. Hän ei kuitenkaan ole yllättynyt.

– Jos maailmanympärysmatkaa tai kuukauden etelänmatkaa mietitään puoli vuotta tai vuosi, niin avaruusmatkan harkitseminen kestää vielä pidempään, Viiperi sanoo uutistoimisto STT:n mukaan.

Avaruusmatkan hintakaan ei ole mikään aivan edullinen. Reissusta nimittäin joutuu pulittamaan 200 000 dollaria, joka on euroissa hieman alle 150 000. Viiperin mukaan kuitenkin kiinnostuneiden joukossa on niitä, joilla rahat olisivat valmiina, mutta he tarvitsevat lisää harkinta-aikaa.

Matkan varaamiseen tulee maksaa 10 prosentin käsiraha ja luonnollisesti koko matka tulee olla maksettuna ennen alukseen nousemista.

Pohjoismaiset naapurit ovat tehneet avaruusmatkoja jo jonkin verran. Ruotsista avaruuteen on lähdössä kolme ja Tanskasta neljä innokasta avaruusturistia. Koko maailmassa matkoja on myyty jo yli 300 kappaletta.

Matkustajalennot alkavat ensi vuonna ja lähtö tapahtuu New Mexicosta. Matkoja järjestää Virgin Galactic -niminen yhtiö ja Suomessa niitä myy Area.

Teksti: MTV3/Helmi

Kuva: Jack Brockway/Virgin Galactic

Lähde: STT/Aamulehti

Lisää aiheesta:

Saako pyörän valo vilkkua? Nyt puhuu poliisiPieni haava johti kaikkien raajojen amputointiin – näin Suomen ensimmäisen käsisiirteen saanut Arja voi nytYhdysvaltalaiselta biohakkerilta outo neuvo saunojille – "Suomalaisellehan se olisi ihan älytön ajatus"Päiväkodin ruoasta löytyi hiiri Haukiputaalla –"Mikäs möykky täällä on!"Suomalaiset kävelevät tämän ohi päivittäin – arkiruokien superraaka-aine piilee pakastealtaassaOdotteletko 10 vuoden passia? Poliisilta tärkeä muistutus
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:21
    Pyöräily

    Saako pyörän valo vilkkua? Nyt puhuu poliisi

  • 19:15
    Lääketiede

    Pieni haava johti kaikkien raajojen amputointiin – näin Suomen ensimmäisen käsisiirteen saanut Arja voi nyt

  • 19:03
    Sauna

    Yhdysvaltalaiselta biohakkerilta outo neuvo saunojille – "Suomalaisellehan se olisi ihan älytön ajatus"

  • 17:08
    Ruoka

    Päiväkodin ruoasta löytyi hiiri Haukiputaalla –"Mikäs möykky täällä on!"

  • 16:59
    Ruoka

    Suomalaiset kävelevät tämän ohi päivittäin – arkiruokien superraaka-aine piilee pakastealtaassa