Suomeen tuodaan hevosenlihaa Euroopan ulkopuolelta saman verran kuin kotimaisia hevosia haudataan tuottamattomuuden vuoksi.
Suuri osa Suomessa myytävästä hevosenlihasta matkaa tuhansia kilometrejä ennen päätymistä kuluttajan lautaselle.
Suomeen rahdattiin Eviran mukaan viime vuonna kaikkiaan 2,1 miljoonia kiloa hevosenlihaa ulkomailta. EU:n alueelta hevosta tuotiin 1,5 miljoonaa kiloa. Loput kuljetettiin muun muassa Kanadasta, Meksikosta, Argentiinasta ja Brasiliasta.
Suomen Hevostietokeskuksen toiminnanjohtajan Minna-Liisa Heiskasen mukaan hevosenliha on Suomessa niin halpaa, että kotimaisten hevosten teurastaminen on kannattamatonta.
– Jos suomalaisen hevosen vie teuraaksi, siitä ei saa edes kuljetuskustannuksia takaisin. Globaalit tuontimarkkinat polkevat hevosen lihan hintaa.
Tuottaja saa Heiskasen mukaan hevosen lihasta 30–50 senttiä kilolta.
– Hevosesta saa parhaassa tapauksessa siis noin sata euroa. Se on aivan liian vähän.
Suomeen tuodaan EU:n ulkopuolelta sama määrä lihaa kuin Suomessa haaskataan
Suomessa haudataan tätä nykyä lähes puolet lopetettavista hevosista. Sama osuus tuodaan lihana Euroopan ulkopuolelta.
– Me siis tuomme juuri sen verran kuin me haaskaamme, Heiskanen summaa.

