Venäjän pääministerin aiemmin tavannut Xi kertoi kutsuneensa Putinin vastavierailulle Kiinaan. Suomalaisasiantuntijan mukaan Xin julistama "strateginen kumppanuus" Venäjän kanssa ei itsessään paljoa merkitse.
Kiinan presidentti Xi Jinping ja Venäjän presidentti Vladimir Putin aloittivat tiistaina iltapäivällä viralliset neuvottelunsa Moskovassa. Putin otti Xin vastaan Kremlin juhlavassa salissa, missä johtajat kuuntelivat maiden kansallislaulut.
Paikalla neuvotteluissa ovat isäntien puolelta myös muun muassa ulkoministeri Sergei Lavrov ja puolustusministeri Sergei Shoigu. Presidenttien keskustelunaiheeksi on etukäteen uumoiltu Kiinan aiemmin esittelemää suunnitelmaa Ukrainan sodan lopettamiseksi.
Lue myös: Putin: Venäjä avoin keskustelemaan Kiinan esityksistä Ukrainan sodan ratkaisemiseksi
Venäjällä vieraileva Xi tapasi toisena vierailupäivänään myös Venäjän pääministerin Mihail Mishustinin. Xi kehui Mishustinille Kiinan ja Venäjän olevan mahtavia naapureita ja "strategisia kumppaneita".
Xin mukaan Kiina aikoo asettaa kumppanuuden Venäjän kanssa jatkossakin etusijalle suhteissaan. Xi myös kertoi Mishustinille kutsuneensa presidentti Putinin vierailulle Kiinaan myöhemmin tänä vuonna.
Xi tapasi Putinin Moskovassa jo maanantaina, ja kaksikko kävi epävirallisia keskusteluja neljän ja puolen tunnin ajan. Molemmat ylistivät ensimmäisten keskustelujen jälkeen maiden läheisiä välejä, ja Putin sanoi mailla olevan monia yhteisiä intressejä.