Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
MTV Oy, All rights reserved
Julkaistu 19.03.2019 13:16

Eevi Kinnunen

eevi.kinnunen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Stora Enso ilmoitti eilen sulkevansa Oulun tehtaalta paperikoneen ja käynnistävänsä yt-neuvottelut, jonka seurauksena tehtaalta saattaa kadota jopa 400 työpaikkaa.

Tehtaan työntekijät ovat aloittaneet aamulla ulosmarssin, joka kestää kaksi vuorokautta. Töihin saapuu ainoastaan turvallisuudesta ja ympäristöstä vastaava henkilöstö.

Pääluottamusmies Olli-Pekka Kaikkonen kertoo tunnelmien tehtaalla pysyneen uutispommista lähtien samana – järkyttyneinä.

– Uutisen sulatteluun menee vielä monta päivää. Järkytyksessähän tässä jokainen on. Voi vain kuvitella ihmisten tuntemukset, Kaikkonen pohtii.

Kaikkonen arvelee, että töihin paluu tapahtuu torstaina "ristiriitaisissa tunnelmissa".

"Ei voi olla aina niin, että voitot vain kelpaa"

Ensi viikolla alkavat yt-neuvottelut, joiden suhteen Kaikkonen odottaa työnantajilta vahvaa panostusta työnsä menettävien auttamiseen.

Yritys voisi hänen mukaansa esimerkiksi pyrkiä etsimään uusia työpaikkoja joko tehtaalta tai sen ulkouolelta.

Kaikkonen katsoo, että koska Stora Enso on kerännyt suuria valtiontukia, on sen kyettävä myös tukemaan työttömiksi jääviä ja muita muutostilanteessa olevia. Tuki ei hänen mielestään voi olla taakkana vain yhteiskunnalle.

– Ei voi olla aina niin, että voitot vain kelpaa, mutta huonommalla hetkellä huudetaan yhteiskuntaa apuun ja maksamaan kustannukset, Kaikkonen tilittää.

Viestintäjohtaja: Mahdollisuuksista keskustellaan yt-neuvotteluissa

Stora Enson paperidivisioonan viestintäjohtaja kertoo, että erilaisia tukimahdollisuuksia tullaan käymään läpi yt-neuvotteluissa.

Stora Enson tehtaalla sulatellaan järkytystä – yritysjohdolle tiukat terveiset: "Ei voi olla aina niin, että voitot kelpaa, mutta huonommalla hetkellä huudetaan yhteiskuntaa apuun"

Liisa Nyyssönen

– Silloin varmasti keskustellaan siitä, miten Oulussa työnantaja voi tukea mahdollisia irtisanottavia henkilöitä, Nyyssönen sanoo.

Vastaavissa tilanteissa yritykset ovat Nyyssösen mukaan panostaneet esimerkiksi juuri siihen, että irtisanottaville etsitään uusia työpaikkoja.

– Stora Ensollakin on Suomessa monta toimipaikkaa, ja viimekin vuonna palkkasimme 500 ihmistä ympäri Suomen erilaisiin tehtäviin, Nyyssönen toteaa.

Lisää aiheesta:

UPM lopettaa paperitehtaan – pääluottamushenkilö MTV:lle: "Vetäisi mielen matalaksi""En ole lyömässä hanskoja tiskiin" – Näin Veitsiluodosta irtisanotut kertovat tulevaisuuden näkymistäänPaperiliiton Vanhalalta synkkä laskelma Veitsiluodon sulkemisen vaikutuksista – "Kyllä minä kerron 670 ainakin kolmella tai neljällä"UPM-johtaja: Jämsässä tehtiin kaikki mahdollinen tehtaan pitämiseksi elossa – "Erityisen murheelliseksi tämän tekee se, että Kaipola on sijaiskärsijä"UPM:n paperikoneen pysähtymisellä on isot vaikutukset Rauman seutuun, sanoo pääluottamusmies – jopa 179 voi saada potkut: "Hiljaista ja synkkää on"Elinkeinoministeri Lintilä kommentoi Stora Enson yt-pommia: "Herättää synkkiä ajatuksia – erittäin valitettava tilanne"
Stora EnsoTeollisuusTyöMuutosneuvottelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Stora Enso
  • 30.9.13:54
    Muutosneuvottelut

    Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Imatralla – voivat johtaa yli 60 henkilön irtisanomiseen

  • 16.9.10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä

  • 27.8.16:40
    Luonto ja eläimet

    Raakkutuho poiki myös hyvää – lajin tulevaisuus Suomessa silti auki

  • 18.6.20:29
    Metsät

    Stora Enso harkitsee ruotsalaisten metsäomistustensa listaamista erillisenä yhtiönä

  • 16.6.11:56
    Luonnonsuojelu

    Stora Enso rahoittaa raakkuja yli miljoonalla eurolla – yrittää parantaa imagoaan