Muotoilija Stefan Lindfors kertoo muuttaneensa pikkuhiljaa viime vuoden aikana Los Angelesiin. Vaimo ja lapset asuvat toistaiseksi kuitenkin Suomessa.
– Olen vasta toinen jalka Losissa ja käyn Suomessa säännöllisesti. Onhan minulla täällä kuitenkin lapset, vaimo, ex-vaimo ja koirat. Katsomme ensi vuoden vaimon kanssa, miten tämä tästä alkaa suttaantua. Olisi ollut tosi dorkaa lähteä nyt viemään koko joukkoa sinne, Lindfors kommentoi.
Yhdysvalloissa aiemmin yhdeksän vuotta asunut taiteilija odottelee saavansa green cardin ennen kuin pysyvämpi muutto varmistuu. Hänellä oli oleskelulupa aiemmin, mutta hän luopui siitä muutettuaan Suomeen.
– Mun on pakko saada se. En mä ala veivata turistimeiningillä edestakaisin. Monethan tekevät niin. Lakimieheni mukaan green cardin takaisin saamisessa ei pitäisi kuitenkaan olla mitään ongelmaa.

Lindforsin mukaan hän on muutenkin koko ajan reissussa koko ajan ympäri maailmaa, joten kotielämä ole muuttunut hirveän radikaalisti.
– Totta kai on tarkoitus, että myös perhe tulisi myöhemmin Losiin. Kaikki on kuitenkin vielä auki, hän selventää.
Mies viihtyy itse Kalifornian lämmössä mainiosti. Aiemmin hän asui pitkään New Yorkissa, mutta päätti kokeilla tällä kertaa länsirannikkoa.
– Asun Venice Beachilla. Meri pitää olla lähellä, olen kuitenkin Ahvenenmaalta kotoisin. Työni on onneksi sellaista, että voin tehdä sitä missä vaan. Amerikkaan en kuitenkaan mennyt minkään työprojektin takia, vaan siksi, että haluan asua siellä.
Tällä hetkellä Lindfors on Suomessa, sillä hän avaa pitkästä aikaa oman näyttelyn Helsingissä.
– Minulla on myös muita isoja duuneja tulossa Suomessa, joten kyllä minä täällä käyn jatkossakin, hän lupaa.
