Spede Show – Kliffaa hei 1984-1985

Julkaistu 03.08.2006 15:37(Päivitetty 03.08.2006 15:49)

Valmistumisvuosi 2006/1984-1985, ohjaus Inkeri Pilkama, MTV3/Panvision. Kuvasuhde 4:3 ääniraita mono Kesto 416 min.

Muistatko minkälaista on naisen logiikka? Entä mitä ei kannata sanoa naiselle puistonpenkillä?

MTV3:n ja Panvisionin Spede-julkaisujen sarja on yltänyt kolmanteen osaansa, joka sisältää kaikki Spede shown jaksot syksyltä 1984 ja keväältä 1985. Sarja keräsi katsojat ruutujen ääreen kerran kuukaudessa ja se palkittiin sekä Telvis- että Venla-patsailla.

Ja miksipäs ei. Pertti Pasasen, Vesa-Matti Loirin, Simo Salmisen ja Hannele Laurin tähdittämä ohjelma pääsi nyt julkaistuissa jaksoissa uuteen kukoistukseensa. Aiemmin julkaistut kevään 1984 jaksot olivat varsin puuduttavaa katsottavaa, mutta näissä uusissa jaksoissa sarjan meno oli jo parempi. Päätön naamanvääntely väheni, ja hyvien ideoiden määrä lisääntyi. Monet henkilöhahmot ja lentävät lauseet ovat jääneet elämään.

Kun nykyään puhutaan naisen logiikasta, viitataan Hannele Laurin ja Spede Pasasen lukuisiin sketseihin, jossa Lauri laittoi päälaelleen niin talouden, tekniikan ja fysiikankin lait vastaansanomattomalla logiikallaan. Otsikon "Mitä ei pidä sanoa naiselle ensitapaamisella" alla Lauri kohtasi kerta toisensa jälkeen puistonpenkillä hävyttömiä, mutta myös samalla varsin luovia parisuhde-ehdotuksia tekevän herrasmiehen (Loiri).

Elämään on jäänyt myös käsite "erittäin vihaisesta" Nasse-sedästä. Tämä Loirin ehdoton bravuuri, lasten ikioma, punanenäinen ja harittavakatseinen Nasse-setä pyysi lapsia lähettämään äitinsä kuvia ja kymmenmarkkaisia ja hörppi koskenkorvaa virittääksen vodkapulloista kootun puhallinsoittimen oikeaan vireeseen. Nasse-sedästä tuli kaikkien opettajien ja päiväkotien kauhuksi lasten suuri televisiosuosikki.

Vaikka Spede-komiikka oli edelleen hyvin epätasaista, on tämän dvd:n sisältö parasta spedetuotantoa sitten 60-70-lukujen vaihteen. Sketsien hauskuus oli myös käänteisesti verrannollinen niiden pituuteen. Hauskimmat sketsit olivat lyhyitä ja huonoja ideoita yritettiin parantaa sketsejä pitkittämällä. Esimerkki tästä on Montreux'ssä menestyneen "Practical english in practice" kielikurssin jatko-osa "Open the door, please", joka oli väkisin venytetty yritelmä saada spedeviihteelle kansainvälisiä markkinoita.

Ajoittain varsin huonosti aikaa kestäneen sarjan seuraaminen dvd:llä on helppoa, edellisten julkaisujen tapaan jokainen sketsi on omana indeksinään, joten tylsän jutun ylihyppääminen on helppoa. Täydellinen sketsiluettelo on dvd-paketin kannessa, valitettavasti itse levyltä ei sisältöhakusivua löydy. Hauska toiminto olisi ollut mahdollisuus katsoa peräkkäin kaikki saman vitsin muunnelmat, esimerkiksi kaikki Naisen logiikat tai Mänttien tv:t.

Ekstrat ovat mitättömät, pari käyttämätöntä käsikirjoitusta sekä luettelo sarjan näyttelijöistä. Kuvan laadussa on häiriöitä, jotka viittaavat siihen, että tätä suomalaisen tv-komedian historiaa ei ole säilytetty parhaalla mahdollisella tavalla.

Spede showta jatkettiin vuoteen 1987 saakka, jolloin Pasanen jäi sarjasta pois ja sarjaa jatkettiin Vesku shown nimellä 90-luvun puolelle.

teksti: Mikko Suhonen

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat