Venäjällä presidentti Vladimir Putin on kääntänyt konserttisalissa tehdyn terroristi-iskun länsimaiden syyksi. Sotahistorioitsija näkee sen osana pyrkimystä rakentaa venäläisille suurta tarinaa, jolla kiristää otetta kansasta.
Viimeksi keskiviikkona Venäjän turvallisuusneuvoston sihteeri Nikolai Patrushev väitti Ukrainan turvallisuuspalvelun olevan iskun takana ja Ukrainan olevan Yhdysvaltojen kontrollissa.
Presidentti Vladimir Putin vihjasi Ukrainan osallisuudesta pian iskun jälkeen, vaikka tästä ei ole esitetty todisteita. Iskun tekijäksi on ilmoittautunut ääri-islamistinen Isis-K-ryhmä.
Tarina on kuitenkin Venäjällä käännetty lännen syyksi, ja Putin saanut uuden mahdollisuuden kiristää otettaan.
– Diktatuurissa diktaattori määrittelee totuuden, toteaa sotahistorioitsija Lasse Laaksonen.
Sanavalinnoilla valmistellaan kansaa
Laaksosen mukaan yksi muutos sanavalinnoissa nähtiin tänä keväänä, kun Putin alkoi puhua sodasta Ukrainassa erikoisoperaation sijaan.
– Terminologia on tässäkin suhteessa hyvin tärkeää, koska tällä Putin osoittaa, että nyt taistellaan läntisiä arvoja vastaan, eli tällä on suurempi merkitys kuin yksi sana, Laaksonen sanoo.
Laaksosen mukaan sanavalintojen muutoksilla todennäköisesti valmistellaan venäläisiä uusiin sotatoimiin. Taistelijoita tarvitaan kipeästi lisää, ja jossain vaiheessa käynnistynee uusi liikekannallepano.
Vapaaehtoisten taistelijoiden värvääminen on ollut kuumeista, eikä terroristi-iskua jätetä hyödyntämättä.

