Sorrutko sinäkin näihin helposti arvattaviin salasanoihin? Ei kannattaisi!

Miljoonat ihmiset ympäri maailmaa valitsevat liian helposti arvattavissa olevia salasanoja käyttötileilleen ja järjestelmiinsä. Uutta salasanaa valitessa luovuus kannattaakin päästää valloilleen.
Uutistoimisto CNN:n mukaan brittiläiset nettiturvallisuustutkijat ovat perehtyneet hakkeroitujen tilien salasanoihin. Tutkimuksissa ilmeni, että maailman yleisin salasana on numerosarja 123456, jota käytti jopa 23 miljoonaa ihmistä ympäri maailmaa.
Myös ihmisten nimet, urheilujoukkueiden nimet ja kirosanat ovat suosittuja salasanoja.
Vältä myös näitä
Siinä missä kuusinumeroinen numerosarja on hakkerille helppo, niin on myös pidempi versio 123456789. Tätä salasanaa käytti selvityksen mukaan noin 7,7 miljoonaa ihmistä maailmassa.
Myös kirjainsarja ”qwerty” on suosittu, kuin myös legendaarinen ”password” eli suomeksi salasana. Näitä salasanoja on käytössä noin kolmella miljoonalla ihmisellä.
Eläimet suosittuja salasanoissa
Helposti hakkeroitavien salasanojen TOP 20 -listalle nousivat myös sanat ”monkey” eli apina ja ”dragon” eli lohikäärme.
Eniten käytetyt salasanat TOP 10
1. 123456
2. 123456789
3. qwerty
4. password
5. 111111
6. 12345678
7. abc123
8. 1234567
9. password1
10. 12345
Vinkkejä salasanan valitsemiseen
Millainen olisi sitten hyvä salasana? Asiantuntijoiden mukaan salasanaan kannattaisi valita kolme satunnaista, henkilölle itselleen helposti muistettavaa sanaa.
Uusimmat
-
”Hän ei löytänyt elämäniloa, vaikka yritti” Mainos
-
23:45
Hallituksen kehysneuvottelut pääsivät vauhtiin, isoja linjoja ratkottiin vielä Säätytalon myöhäisillassa
-
23:36
Anton Lundell ja uran ensimmäinen, Lukon slovakit hurjana – katso SM-liigan pudotuspeli-illan kaikki maalit
-
22:55
Miksi suurseura Kärpät jäi jalkoihin? HIFK-leiristä suorat sanat
-
22:39
Genovan tuhoisan siltaonnettomuuden tutkinta valmistui: Siltaa ei huollettu lainkaan, tukipilarit tarkastettiin kiikaroimalla
-
22:36
SM-liigan pudotuspeli-illassa törkytapaus – kurinpito otti kopin
-
22:18
Pekka Virta sai iloita katsomon puolelta – Lukko vakuuttavalla tavalla välieriin
-
21:53
Ravintolarajoitukset muuttuvat useilla alueilla perjantaista lähtien – tällainen on uusi välitaso
-
21:53
Mikko Manner avautui Kärppien floppikaudesta – otti syyt täysin niskoilleen: "Varmaan ruvennut luulemaan itsestäni liikoja"
-
21:34
Kehysriihineuvotteluissa edetty Saarikon mukaan ”hiiren askelilla” – koko hallitus koolla perjantaina aamulla
-
21:25
Tappara ryöstöretken myötä lähelle jatkopaikkaa – Kuopiossa kuohuttavia vaiheita
-
21:14
Äiti sai oudon kuvaviestin ja pelkäsi vävykokelastaan – myöhemmin mies hakkasi tyttären hengiltä Jyväskylässä
-
21:02
Kanye West on suunnannut katseensa jo tulevaisuuteen – tätä hän toivoo uudelta puolisolta
-
20:52
Kärppien kausi päättyi syväsukellukseen – HIFK marssi tappioitta välieriin
-
20:49
"Tästä uhkaa tulla velka- ja temppuriihi" – SDP:n ja Kokoomuksen edustajat kohtasivat, närää herättää myös "uutena" esitelty työllistämiskeino
-
20:46
Euroopan futiksessa myllertää – Tuomas Virkkunen tukeutuu miljardilukuihin: "Tulossa eteen"
-
20:43
Runkosarjan voittaja Lukko häikäisevällä tavalla jatkoon – Ilves jäi pahasti jalkoihin puolivälieräsarjassa
-
20:25
Tämä luonteenpiirre altistaa Parkinsonin taudille – myös muita tunnettuja haittoja
-
20:23
Törkytemppu! KalPa-hyökkääjä täräytti Tappara-tähteä poikittaisella mailalla naamaan
-
20:15
Herttuatar Catherine vei lapsensa ostoksille – näin pikkukuninkaalliset käyttäytyivät kaupungilla
-
Lataa lisää