Steven Spielbergin tuottama uutuussarja Smash AVAlla 22.8. klo 21 alkaen.
Smash on draamakomedia Broadway-maailman kiehtovista kulisseista. Steven Spielbergin ideoiman ja tuottaman sarjan pääosarooleissa nähdään mm. Debra Messing, Anjelica Huston, Jack Davenport sekä nimekkäitä Broadway-lahjakkuuksia, jotka vastaavat sarjan upeista lauluesityksistä. Smash AVAlla keskiviikkoisin 22.8. klo 21 alkaen.
Yhdysvalloissa NBC-kanavalla tänä keväänä katsojatilastoja hallinnut Smash on Steven Spielbergin uusin taidonnäyte laadukkaasta draamasta. Spielberg ideoi Broadwaylle sijoittuvaa sarjaa vuosia, sillä häntä kiehtoi musikaalien kulissien takainen maailma.
– Koreografit taistelevat käsikirjoittajien kanssa, näyttelijät kilpailevat rooleista toistensa kanssa. Tästä sekoituksesta syntyy tulisia yhteenottoja, mistä puolestaan syntyy hyvää televisiota ja draamaa. Piste, Spielberg on kuvannut sarjan syntyprosessia NBC:lle.
Osallistu Smash-kilpailuun: Voita musikaaliliput!
Kenestä Marilyn Monroe?
Smashin tarinan keskiössä on musikaali Marilyn Monroesta, jota aletaan sarjan alussa suunnitella ja tuottaa. Musikaalia säveltävät ystävykset Julia (Debra Messing; Will & Grace) ja Tom (Tony-ehdokas Christian Borle), joiden molempien henkilökohtainen elämä kuitenkin häiritsee luomisprosessia. Julialla on aviomiehensä kanssa meneillään adoptioprojekti, joka kuitenkin uhkaa kariutua.
Musikaalia tuottaa voimanainen Eileen (Oscar-voittaja Anjelica Huston; The Royal Tenenbaums), jolla on vahvat mielipiteet ja oma tahto. Eileenin aisaparina toimii brittiläisohjaaja Derek (Jack Davenport; Paritellen, Pirates of the Caribbean). Hän on lahjakas työssään, mutta lipevä olemukseltaan ja havittelee näyttelijättäriltä intohimoa muuallakin kuin esiintymislavalla.



