Kaksi edellistä kautta TP-47:ssä palloja torjunut, AC Allianssin maalivahti Henri Sillanpää tuntee TP-47:n vahvuudet.
Henri Sillanpää kohtaa lauantaina Liigacupin välierissä TP-47:n. Sillanpää oli viime kaudella joukkueen veräjänvartija, joten hän tuntee joukkueen.
- TP-47 pelaa samalla systeemillä ja pelitavalla kuin se on pelannut jo useamman vuoden, joten se tuskin tulee yllätyksenä. He ovat vahvistuneet uusien pelaajien myötä ja varsinkin Huuskon Keijo on ollut vahvassa vireessä talvella. He pelaavat aika pitkälle samalla tyylillä kuin mekin. Heilläkin on liikkuva, laitojen kautta pelaava joukkue, Sillanpää analysoi tulevaa välierävastusta.
Lauantain ensimmäisessä välierässä on vastakkain kaksi hyvää talvikautta pelannutta joukkuetta.
- Meillä ei ole yhtään varaa aliarvioida TP-47:ää. Ei mikä tahansa joukkue voita Jaroa kotonaan 3-1. He ovat pelanneet hyvän talven, Sillanpää jakaa tunnustusta kasvattajaseuralleen.
(MTV3)
